basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

KGHM Polska Miedź wspiera Dymarki Kaczawskie

Przez   /   19/07/2019  /   No Comments

KGHM od lat kultywuje tradycję i historię polskiego hutnictwa. Spółka jest jednym ze sponsorów XX jubileuszowych Dymarek Kaczawskich – wyjątkowego wydarzenia przywołującego dawnego ducha regionu.

 

Jubileuszowa dwudziesta edycja Dymarek Kaczawskich odbędzie się 20 lipca w Skansenie Górniczo-Hutniczym w Leszczynie. Skansen to od lat miejsce, w którym prezentowana jest historia dolnośląskiej miedzi i życia dawnych górników. Architektura skansenu skoncentrowana jest na możliwie jak najwierniejszym odwzorowaniu warunków, w jakich żyli i pracowali ludzie w średniowieczu.

Dymarki Kaczawskie to doroczna impreza, której celem jest celebrowanie tradycji dolnośląskiego hutnictwa. W tegorocznym programie wydarzenia znajdą się między innymi pokazowe wytopy z tyglowego pieca, inscenizacja ceremonii pasowania na Gwarka, czy spust miedzi z pieca dymarkowego. Oprócz tego na uczestników czeka biesiada folklorystyczna, którą poprowadzą Zespół Ludowy Złota Leszczyna, a także Orkiestry Zakładów Górniczych Lena oraz Rudna. W trakcie Dymarek odbędzie się także koncert na trzydziestolecie zespołu Golden Life. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych, wśród których znajdą się choćby warsztaty rękodzielnicze.

KGHM Polska Miedź S.A. jest jednym ze sponsorów dwudziestej edycji wydarzenia w leszczyńskim skansenie. Dzięki Dymarkom Kaczawskim, jak i całej działalności skansenu od wielu lat zachowywana jest pamięć o tradycji polskiego hutnictwa. Ta wartość jest ważna dla KGHM, który od zawsze poprzez różne organizowane akcje i wydarzenia dba o utrwalanie pamięci o hutnictwie i historii tej profesji w naszym kraju.

Najważniejszym wydarzeniem organizowanym rokrocznie przez KGHM jest Dzień Hutnika. Przypada tradycyjnie w maju w dzień św. Floriana – patrona hutników. Jest to szczególne święto dla wszystkich hutniczych zakładów KGHM w tym dla hut miedzi w Głogowie, Legnicy i Cedyni oraz strażaków Jednostki Ratownictwa Górniczo – Hutniczego . Zwyczajowo obchody rozpoczyna orkiestra hutnicza podczas tradycyjnej porannej pobudki. W trakcie późniejszej uroczystej akademii odbywającej się nierzadko z udziałem ważnych zaproszonych gości (parlamentarzystów, samorządowców i innych urzędników państwowych) pracownicy hut KGHM otrzymują odznaczenia za swoją pracę. Po części oficjalnej tradycyjnie odbywają się biesiadne – karczmy hutnicze dla panów, a także combry babskie dla pań.

Hutnictwo to ważne ogniwo w ciągu technologicznym KGHM. W tym roku uruchomiono Wydział Granulatu Miedzi w Hucie Miedzi Cedynia oraz piec wychylono – topielno – rafinacyjny w Hucie Miedzi Legnica, które uroczystego otwarcia dokonał Premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 31 dni temu dnia 19/07/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 19, 2019 @ 3:08 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

DSC_5912

Jawor już pachnie. Za kilka dni Święto Chleba

Read More →