Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

XX Dymarki Kaczawskie w Leszczynie już w tę sobotę

Przez   /   19/07/2019  /   No Comments

20 lipca znów zadymi dymarkowy piec w skansenie górniczo-hutniczym w Leszczynie i po piaskowcach spłynie sypiąca iskrami strużka płynnej miedzi. To dwudzieste Dymarki Kaczawskie, więc organizatorzy zadbali o szczególne atrakcje. Grupa Globe of Speed da motocyklowe show we wnętrzu metalowej kuli a zespół Golden Life – gwiazda wieczoru – zaśpiewa, że “oprócz błękitnego nieba nic mi więcej nie potrzeba”.

Organizatorzy – wójt gminy Złotoryja, Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych oraz Rada Sołecka Leszczyny – spodziewają się ważnych gości, m.in. prezesa KGHM Polska Miedź Marcina Chludzińskiego oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbiety Witek, która objęła patronat nad imprezą.

Jubileuszowe XX Dymarki Kaczawskie w skansenie górniczo-hutniczym w Leszczynie zaczną się o godzinie 13. Równocześnie wystartują piknik rodzinny z wybuchającymi wulkanami, prezentacje starych zawodów, warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych. Pod sceną trwać będzie regionalna biesiada folklorystyczna z udziałem Zespołu Ludowego Złota Leszczyna oraz orkiestr górniczych z dawnej kopalni Lena i Zakładów Górniczych Rudna.

Na godzinę 14 zaplanowano oficjalne otwarcie imprezy i symboliczne rozpalenie pieca – repliki średniowiecznych dymarek wykonanej na podstawie rycin Georgiusa Agricoli, autora m.in. “De Re Metallica” z 1556 roku. Około godziny 18.45 z wypalonej w ogniu rudy zostanie spuszczona miedź.

Oczekiwanie na spust miedzi uprzyjemnią pokazy i występy.

Od godziny 14.30 będzie można przyglądać się pokazowym wytopom z pieca tygolowego. To okazja, by zaopatrzyć się w najbardziej leszczyńską z pamiątek: świeżo odlaną podkowę na szczęście. Równolegle będzie odbywać się ceremoniał pasowania na gwarka.

Nie można przegapić wyjątkowego show, jakie po raz trzeci w Polsce pokażą kaskaderzy z niemieckiej grupy Globe of Speed (godz. 15.00). Trzech jeźdźców będzie pędzić na motocyklach we wnętrzu ażurowej kuli o średnicy kilkunastu metrów. Pokaz wymaga perfekcyjnego opanowania maszyn i absolutnego zaufania do partnerów – najmniejszy błąd któregokolwiek z nich zakończyłby się katastrofą. Grupa istnieje od 25 lat, podróżuje po całym świecie i wszędzie wzbudza taki sam podziw. Jej lider Danny Danny Varanne jest rekordzistą Guinessa i podwójnym laureatem prestiżowego Festiwalu Cyrkowego Monte Carlo.

O godz. 16 na dymarkowej scenie wystąpi Darek “Morgan” Chajtun z Bolkowa. Jak twierdzi, grał już w życiu wszystko: od Elvisa Presleya po Red Hot Chili Peppers, od Stachury po TSA. Teraz gra swoje własne piosenki – ballady kaczawskie.

Golden Life – obchodząca w tym roku 30-lecie istnienia grupa z Trójmiasta – zacznie swój koncert o godz. 17. Sławę przyniósł im utwór “Oprócz” – nagrany w 1993 roku cover piosenki Marka Jackowskiego. Grają go do dzisiaj.

Dymarki zakończy zabawa taneczna (od godz. 19 do godz. 24).

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

bamberg-4245708_1280

Czad w legnickiej kamienicy. Nie żyje dwóch mężczyzn

Read More →