schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Kasa dla swoich, czyli jak PiS dzieli fundusz COVID-19

Przez   /   07/04/2021  /   2 Comments

Dzieląc unijne pieniądze na przeciwdziałanie skutkom COVID-19 – tzw. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – rząd po raz kolejny wspiera swoich i dyskryminuje samorządy, gdzie włada opozycja. W ramach nowej, trzeciej transzy RFIL, na teren rządzonego przez PiS powiatu jaworskiego trafi 10,6 mln zł, a do powiatu złotoryjskiego tylko 1,2 mln zł, choć oba są podobne zarówno pod wzgledem wielkości, jak i struktury społecznej.

“Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To ogromny impuls inwestycyjny dla regionów ” – czytamy w oficjalnym komunikacie rządu o rozstrzygnięciu nowego naboru. Ten “inwestycyjny impuls” jest wyraźnie większy tam, gdzie PiS ma jakieś polityczne interesy, kosztem pozostałych gmin i powiatów. Pokazywał to opublikowany w styczniu Raport Fundacji Batorego  pt. “Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – reguły podziału”. Główna reguła – kasa dla swoich – obowiązywała także w aktualnym naborze.

Samorządy mogły zgłosić maksymalnie po trzy projekty. Do podziału było 1,65 mld zł.

- Jako powiat zgłosiliśmy trzy projekty. Dotyczyły termomodernizacji szpitala, termomodernizacji szkoły oraz drogi w Kozowie – mówi złotoryjski starosta Wiesław Świerczyński, członek Koalicji Obywatelskiej. – Wiem, że gminy też składały wnioski o dofinansowanie. Niestety, znów zostaliśmy pominięci. Jako jedyny z naszego terenu przeszedł wniosek burmistrza Złotoryi, który dostał 1,2 mln zł na zagospodarowanie zalewu.

1,2 mln zł z RFIL to około jedna czwarta środków, o które wnioskował burmistrz Złotoryi Robert Pawłowski na inwestycję nad zalewem. Cały projekt, przewidujący przekszatłcenie tego terenu w centrum rekreacyjne ze ścieżkami rowerowymi, sceną, oświetleniem z paneli fotowoltaicznych, wielofunkcyjnym boiskiem do siatkówki, lodowiskiem, tolaetami, prysznicami, parkingiem “park & ride” oraz stopniem retencyjnym, opiewa na ponad 5,2 mln zł.

Paweł Kisowski, burmistrz Świerzawy, próżno szukła w wynikach naboru nazwy swojej gminy. – Tak w tym, jak i w poprzednim naborze wszystkie nasze wnioski zostały odrzucone – mówi. Nie ma wątliwości, że środki znowu podzielono według politycznego klucza.

Lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości albo nie mają przełożenia na rząd, albo nie wspierają starań o pieniądze dla ziemi złotoryjskiej.

Nieporównanie bardziej hojny rząd był dla samorządów z terenu powiatu jaworskiego, przyznając im ponad 10,6 mln zł na realizację pięciu projektów. Stąd wywodzi się marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Do całkowitego lub niemal całkowitego sfinansowania z RFIL zakwalifikowano wszystko trzy projekty zgłoszone przez starostę Anetę Kucharzyk z PiS, tzn. przebudowę nawierzchni drogi powiatowej Lipa – Jastrowiec -Pogwizdów (3 200 000 zł), budowę chodników w Mierczycach i Kępach (1 412 330 zł) oraz przebudowę ul. Piastowskiej w Jaworze (1,2 mln zł). Rządowe wsparcie dostały też pojedyncze projekty z miasta Jawor (przebudowa ul. Wrocławskiej – 4,4 mln zł) oraz gminy Męcinka (budowa świetlicy wiejskiej w Myślinowie – 400 tys. zł).

W powiecie polkowickim, gdzie PiS zdecydowanie wygrał wybory samorządowe w 2018 r., do dofinansowania kwotą 8,4 mln zł w ramach trzeciej transzy z RFIL zatwierdzono aż 10 projektów (w tym 2 powiatowe, po 2 z gmin Grębocice, Gaworzyce, Przemków i po 1 z gmin Chocianów, Radwanice, Polkowice). Rząd przyznał 4,8 mln zł na 4 projekty z powiatu legnickiego, w tym aż 3 z gminy Ruja, gdzie ponad 60 proc. mieszkańców zagłosowało na PiS (budowa kanalizacji sanitarnej w Lasowicach, budowa sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny “Inki”, budowa drogi w Brenniku). Dofinansowanie w ramach RFIL na kwotę ponad 4,3 mln zł dostało siedem projektów z terenu powiatu głogowskiego. W powiecie lubińskim kwota 2 mln zł pomoże zrealizować 3 projekty (przebudowa boiska w Chobieni, budowa świetlicy w Dąbrowie Górniej, budowa kompleksu rehabiltacyjnego dla dzieci i młodzieży w Lubinie). Do Legnicy trafi 1 mln zł (z ponad 4 mln zł, o które wnioskował prezydent Tadeusz Krzakowski) na budowę Domu Opieki nad Matką i Dzieckiem – ofiarami przemocy.

W sumie w trzech rozdaniach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do powiatu lubińskiego trafiło ok. 44,8 mln zł, do powiatu jaworskiego ok. 34,4 mln zł, do powiatu polkowickiego ok. 31,3 mln zł, do powiatu głogowskiego ok. 22,6 mln zł, a do powiatu legnickiego ok. 20,6 mln zł.

Kilkukrotnie mniej dostały Legnica (ok. 7,5 mln zł) oraz 7 samorządów z powiatu złotoryjskiego (ok. 7,9 mln zł). Tam PiS jest w opozycji.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

2 komentarze

  1. Złotoryjanin pisze:

    Ci w Złotoryi nie potrafią inwestować ,szkoda im dawać dotacje na wysypiska .

  2. lustrator pisze:

    i co zadupie koscielne na to?Nic ani slowka?Podoba sie to czy sie nie podoba?A jak przyjdzie Holownia do tylko katolikom praktykujacym a Czarzasty tylko czerwonym i kelnerom. No co tam stara pierdola osiagnales juz te chwile szczescia czy czekasz na cos jeszcze lepszego.Na przyklad pieniadze tylko dla adwokatow i komornikow.Reszta poszła von..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

jedzieszmysl-36-1024x573

Wyrok utrzymany. 3 lata więzienia za śmierć 2 dzieci

Read More →