ZDrowie UM
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Inspektorat powiadomił prokuraturę o Goliszowie

Przez   /   11/09/2019  /   No Comments

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Legnicy powiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na znęcania się nad zwierzętami przez właścicieli hodowli lisów w Goliszowie koło Chojnowa. Wolontariusze Ekostraży i Fundacji Otwarte Klatki zabrali z fermy kilka kolejnych psów i chorych, wygłodzonych lisów.

Po interwencji Otwartych Klatek i Ekostraży na ferie futrzarskiej w Goliszowie koło Chojnowa zarząd Związku Polski Przemysł Futrzarski odcina się od jej właścicieli. Twierdzi, że akcja została przeprowadzona na terenie pseudohodowli, zamkniętej w 2018 roku w wyniku działań związków hodowców. Ekolodzy twierdzą, że to nieprawda:  ferma w Goliszowie jest legalna – można znaleźć ją w rejestrze ferm. Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Barbara Małecka-Salwach, powiatowa lekarz weterynarii z Legnicy, potwierdza, że ferma w Goliszowie jest zarejestrowana. – Z mojego punktu widzenia działa legalnie – mówi Barbara Małecka- Salwach. – Właściciele tej hodowli informowali o zamiarze zakończenia działalności, ale nie dokonali stosownego zgłoszenia.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Legnicy przedwczoraj przeprowadził kontrolę w Goliszowie. Powiadomił gminę i prokuraturę. Wszczął postępowanie administracyjne wobec właścicieli hodowli.

Dwa dni temu, gdy na fermie interweniowały Otwarte Klatki i Ekostraż, w Goliszowie trzymano w klatkach ok. 70 lisów. Wychudzonych, chorych. Już dziś wiadomo, że jeden będzie musiał mieć amputowany palec. Inna lisiczka, skrajnie wychudzona, ma na łapie świerzb i zęby w fatalnym stanie.  W klatkach po lisach więziono również psy.

- Tu sytuacja była wyjątkowo zła, ale są rzeczy, które spotykamy też na innych fermach futrzarskich – mówi Marta Korzyniak z Fundacji Otwarte Klatki. – Powszechnie stosowane są zbudowane z metalowych prętów klatki o bardzo niewielkiej powierzchni. Powtarzającym się elementem są smród, brud, sterty odchodów, zgniłe jedzenie.

FOT. OTWARTE KLATKI

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 90 dni temu dnia 11/09/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 11, 2019 @ 1:15 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sesja-039-683x1024.jpg ‎- Paint 3D 09.12.2019 161706.bmp

Konkurs na pomnik Henryka Pobożnego opóźnia się

Read More →