Wojtek
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Była szkoła – będzie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

Przez   /   22/09/2021  /   3 Comments

W budynku po szkole w Radziechowie powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnością. Gmina Zagrodno pozyskała na ten cel  prawie 2,9 mln zł z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Centrum zapewni swoim pensjonariuszom opiekę i wszechstronną rehabilitację, dając im jednocześnie szansę na – w miarę możliwości – aktywne i samodzielne życie.

W ogłoszonym przez ministerstwo naborze gmina dostrzegła szansę na uratowanie poszkolnego budynku, w którym od roku nie ma już dzieci. Ale to nie jedyna motywacja.

- Polskie społeczeństwo się starzeje – mówi wójt Zagrodna Karolina Bardowska. – Te demograficzne procesy nas także, niestety, nie omijają. Widzimy więc potrzebę, aby mieć u siebie centrum, które będzie służyć naszym seniorom oraz innym dorosłym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Czas na przygotowanie wniosku był zbyt krótki, by zdążyć z dokumentacją projektową, dlatego gmina Zagrodno aplikowała o ministerialne wsparcie bazując na programie funkcjonalno-użytkowym. Jej starania wspierali w Warszawie wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski oraz senator Krzysztof Mróz, za co wójt Bardowska jest obu bardzo wdzieczna. Wczoraj nadeszła wiadomość o sukcesie: Zagrodno znalazło się w wykazie 29 samorządów, którym MPiPS przyznało środki na utworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych. Dofinansowanie na adaptację poszkolnego budynku wyniesie 2 872 404,64 zł. Z własnego budżetu gmina będzie musiała dołożyć 40 proc., czyli ok. 1,7 mln zł.

Złożony przez gminę Zagrodno wniosek przewiduje, że w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Radziechowie będzie mieszkać na stałe od 5 do 8 dorosłych ze znaczną lub umarkowaną niepełnosprawnością. Ponadto 12-15 niepełnosprawnych – mieszkających samotnie bądż przebywających w domu z opiekunami -  będzie pięć razy w tygodniu dojeżdżać tu na 8 godzin: zabiegi, warsztaty terapeutyczne, rozmaite zajęcia usprawniające i rehabilitacyjne.

W budynku powstanie pięć jedno- lub dwuosobowych mieszkań, każde z własną łazienką oraz aneksem kuchennym z pralką. Będą w pełni przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych lokatorów, także niewidomych. To samo dotyczy pomieszczeń w części dziennej, gdzie zaplanowano m.in. salę rekreacji, dużą kuchnię ze zmywalnią, gabinet pielęgniarski oraz zabiegowy, sale do masażu i arteterapii, toalety, szatnię, recepcję, kotłownię, pralnię, windy i pochylnie. Pomyślano o piecu do wypalania ceramiki, by można było dla podopiecznych organizować warsztaty ceramiczne. W Radziechowie będą też ogród sensoryczny, pracownia ogrodnicza i teren zielony do wypoczynku na świeżym powietrzu. Dodatkowa planuje się organizację warsztatów międzypokoleniowych w których uczestniczyć będą uczniowie szkół, oraz szkoleń dla opiekunów osób niepełnosprawnych w zakresie pielęgnacji i terapii.

Z rozpoznania, jakie gmina zrobiła przed złożeniem wniosku, wynika, że mieszkańcy czekają na tego rodzaju ośrodek. Chęć skorzystania z jego usług zadeklarowało wstępnie 28 osób. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Radziechowie ma być placówką, która zapewni osobom niepenosprawnym bezpieczeństwo i komfort, a ponadto stworzy warunki do pielęgnowania relacji z rodziną i przyjaciółmi.

Jak informuje Ewa Kałuzińska, naczelnik wydziału inwestycji i rozwoju, gmina Zagrodno chce do grudnia br. wykonać dokumentację projektową i uzyskać pozwolenie na budowę, dzięki czemu w pierwszym kwartale 2022 roku będzie można ogłosić przetarg na adaptację budynku. Uruchomienie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego zaplanowano na 1 kwietnia 2023 roku.

FOT. GMINA ZAGRODNO, PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

3 komentarze

  1. Gość pisze:

    Moim zdaniem przy tak malej ilości osób to nie ma szans przeżycia.

  2. dupa jas pisze:

    radni to wy.Wykopcie radnych a nad nowymi zastanowcie sie.

  3. pacjent pisze:

    Super pomysł ale czy nasi radni pozwolą Pani Wójt zrobić taki ośrodek? Im nic sie nie podoba co Pani Wójt chce zrobic , ciągle wetują i na nic nie pozwalają .Pani Wójt niemal w każdej wsi coś zrobiła bądż chce zrobić ale tacy radni zbuntowani co było widać jak świętowali piękne dożynki w końcu się ogarną i razem z panią Wójt będą robić inwestycje dla mieszkańców gminy. Trzymam kciuki .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SAVE_20211015_152000

Radny z Kunic: Spółka to najlepsza opcja

Read More →