Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Galeria Sztuki: dwa wieczory, dwa wernisaże

Przez   /   23/01/2023  /   No Comments

Czwartkowy i piątkowy wieczór obfitował w spotkania ze sztuką współczesną. Za sprawą wydarzeń zorganizowanych przez Galerię Sztuki przenieśliśmy się do świata malarskich abstrakcji i geometrii, poszukiwań tożsamości, symboliki i mitologii, a nawet muzyki.

W czwartek 19 stycznia w Galerii Sztuki odbył się wernisaż i spotkanie z autorami wystawy „Autoportret wewnętrzny”. Piotr i Witold Adamczyk – artyści, a zarazem – do czego nawiązuje ich twórczość – bracia bliźniacy – opowiedzieli o „podobieństwach i różnicach”, zdradzili kulisy powstawania „wspólnych” prac i podzielili się refleksją o roli sztuki, piękna i estetyki w codziennym życiu. Jak podkreślili, istotną częścią ich pracy jest także wyjątkowa, nietypowa aranżacja wystawy – rozmieszczone na podłodze, ścianach, a nawet na suficie kwadraty metaforycznie zapraszają nas niejako do wnętrza obrazu.

Z kolei 20 stycznia otwarto ekspozycję „Hyperborea” Tomasza Bzdęgi. Malarstwo prezentowane w przestrzeni Galerii Ring to geometria w nieco innym wydaniu – na zwiedzających czekają minimalistyczne płótna, które wypełniają stonowane barwy. To malarska interpretacja greckiego mitu o Hyperborei – krainie wiecznego szczęścia, której mieszkańcy kończyli pełen przyjemności, beztroski żywot w zaskakujący i tragiczny sposób – samobójczym skokiem w morze. Oglądając obrazy Bzdęgi zadajemy sobie pytanie, czy życie radosnych hyperborejczyków jest idyllą, czy pułapką?

Piątkowy wieczór zwieńczył korespondujący z wystawą performens muzyczny w Art Cafe Modjeska. W składzie zespołu Strefa Niskich Ciśnień znajdują się muzycy z Rawicza – Krzysztof Matysiaka, Mariusz Kupczyk, Tomasz Dzikowski oraz Michał Dolny, którego działalność w dużej mierze związana jest z przestrzenią autorskiego teatru, realizowanego wspólnie z rawickim poetą Henrykiem Pawłowskim. Doświadczenia nabyte podczas pracy przy spektaklach wypracowały styl Strefy Niskich Ciśnień, jego wielowarstwowe brzmienie oraz ilustracyjny charakter. Muzycy promują obecnie instrumentalny materiał pod wspólnym z wystawą tytułem „Hyperborea”, inspirowany malarstwem Tomasza Bzdęgi. Jak podkreślili artyści, nie zawsze mają możliwość wspólnej prezentacji wzajemnie uzupełniającej się warstwy wizualnej (wystawa) i dźwiękowej (koncert) – co udało się i miało miejsce w piątek w Legnicy.

Nowo otwarte ekspozycje czekają na zwiedzających w Galerii Sztuki i Galerii Ring od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-18.00. Wstęp wolny.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 16 dni temu dnia 23/01/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 23, 2023 @ 3:29 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Hyperborea 01_resize

Mapowanie szczęścia. Warsztaty w Galerii Ring

Read More →