schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Dwa spektakle z Legnicy w prestiżowym konkursie

Przez   /   08/05/2024  /   No Comments

Dwa z najnowszych legnickich spektakli, czyli „Dzieje grzechu. Opowiedziane na nowo” na podstawie Stefana Żeromskiego oraz „Kartoteka” Tadeusza Różewicza zostały zakwalifikowane do X edycji Konkursu „Klasyka Żywa”. Pierwszą ze wspomnianych propozycji widzowie będą mieli okazję obejrzeć na deskach Sceny Gadzickiego już w najbliższy weekend – donosi Konrad Pruszyński w @kcie Legnickiej Gazecie Teatralnej.

Konkurs „Klasyka Żywa” na stałe wpisał się w teatralną rzeczywistość kraju. Trwa już X jego edycja, a nieodmiennym celem jest pobudzenie artystów do twórczego odbioru i reinterpretowania dzieł dawnych, nierzadko zapomnianych czy przykurzonych. Organizatorom „zależy na zainicjowaniu dialogu z klasyką prowadzonego z pozycji dzisiejszych, ale z uwagą wsłuchującego się w głosy brzmiące w dawnym dramacie. Klasyka żywa, to dawny tekst znajdujący oddźwięk we współczesności, rezonujący tak w twórcach, jak i w zapraszanych na przedstawienia partnerach teatralnej rozmowy”.

Legnicki teatr ma bogate doświadczenia z Konkursem „Klasyka Żywa”. Podczas pierwszej jego edycji „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego otrzymał drugą nagrodę. Z kolei w VIII edycji nagrodę główną otrzymał legnicki „Sen srebrny Salomei”, a nagrody indywidualne Paweł Wolak, Bogdan Grzeszczak, Gabriela Fabian oraz Magda Biegańska.

„Klasyka Żywa” jest konkursem inscenizacji. Przystąpić do niego mogą przedstawienia tekstów powstałych przed końcem 1989 roku, zarówno teksty literatury polskiej jak i europejskiej, przygotowane przez wszystkie typy teatrów (w tym też szkoły teatralne), których premiery odbędą się między 1 stycznia 2024 a 31 grudnia 2024 i które zagrane zostaną co najmniej 8 razy.

„Dzieje grzechu. Opowiedziane na nowo” w Teatrze Modrzejewskiej 11 i 12 maja o godz. 19.00.

Źródło: @kt Legnicka Gazeta Teatralna

FOt. KAROL BUDREWICZ/ TEATR MODRZEJEWSKIEJ

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 18 dni temu dnia 08/05/2024
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 8, 2024 @ 2:57 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

image001

Empatia w Koperniku. Wystawa prac studentów ASP

Read More →