DPD new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Dolny Śląsk wyda 51,7 mln zł z RPO na “czyste” autobusy

Przez   /   19/07/2019  /   No Comments

Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014- 2020 dofinansowany zostanie zakup 50 bezemisyjnych i niskoemisyjnych autobusów na potrzeby publicznego transportu miejskiego i podmiejskiego. W konkursie wystartowały – i uzyskały dotację – m.in. PKS Lubin, gmina Polkowice oraz głogowska Komunikacja Miejska. Legnica nie aplikowała o te środki, choć w najbliższych 4 latach będzie zmuszona kupić co najmniej 7 autobusów zeroemisyjnych. 

Największe wydatki planuje PKS Lubin, obsługujący komunikację miejską w Lubinie i powiecie lubińskim. Spółka planuje zakup 25 pojazdów zasilanych paliwem gazowym za 35,4 mln zł. Uzyskała na ten cel dofinansowanie z RPO na poziomie 14,4 mln zł. Gmina Polkowice kupi 9 pojazdów o napędzie elektrycznym. W jej przypadku całkowita wartość projektu to 19,4 mln zł, a wysokość unijnego dofinansowania – 14,3 mln zł. Komunikacja Miejska Sp. z o.o. z Głogowa wystąpiła o 5,4 mln zł dotacji na zakup 4 autobusów o napędzie hybrydowym (wartość projektu: 7,9 mln zł).

Ponadto z dolnośląskiego RPO zostaną wsparte zakupy pojazdów dla gmin Ząbkowice Śląskie (7 sztuk), Malczyce (1 sztuka), Bolesławiec (2 sztuki).  

Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa odpowiedzialny za infrastrukturę transportową, komentuje: – Napędy alternatywne spowodują spadek emisji CO2 oraz innych toksycznych substancji do atmosfery, nie tylko przez zastąpienie wyeksploatowanych pojazdów nowymi. Istotne jest również to, że dzięki kolejnemu już konkursowi na zakup autobusów w RPO WD następne gminy uruchomią system komunikacji publicznej. Poprawi to dostęp do usług publicznych dla osób nie posiadających własnego samochodu, ale i może zachęcić posiadaczy pojazdów do skorzystania z wygodnej komunikacji publicznej. Przy okazji zakupu autobusów powstanie też infrastruktura na potrzeby taboru tj. stacje ładowania. Nowe pojazdy muszą ponadto spełniać co najmniej minimalne wymogi w zakresie dostępności dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

kghm-elektro-070-1024x682

KGHM stara się powstrzymać dopływ wody na Sierpolu

Read More →