Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Cukiernik ze śniadaniówki TVN w Collegium Witelona

Przez   /   13/02/2023  /   No Comments

27-letni cukiernik Bartek Boratyn znany z programu “Dzień dobry TVN”, właściciel kultowej warszawskiej cukierni Patissier, przyjechał do Legnicy, aby poprowadzić warsztaty kulinarne w Collegium Witelona. Studenci kierunku Dietetyka oraz władze Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej z jego pomocą piekli bezy i ptysie.

>

Co bezy oraz ptysie mają wspólnego z dietetyką? Doktor inżynier Iwona Twarogowska-Wielesik, kierownik Zakładu Zdrowie Publiczne na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej Collegium Witelona, przyznaje, że niestety, niewiele. Ale: - To nie tak, że nie powinniśmy ich jeść w ogóle. Jeśli jednak ktoś decyduje się sięgnąć po bezy, to musi się ograniczać. Umiar to nasze podstawowe motto.

Bartek Boratyn okazał się równie świetnym nauczycielem, jak cukiernikiem. Studentom dietetyki i kadrze wykładowców pokazał, jak w prosty sposób przygotować bezy oraz ptysie z ciasta parzonego. Uczestnikom jego warsztatów ciastka wyszły idealnie.

- Zaczęło się wszystko w liceum – cukierniczy mistrz opowiada o swej drodze zawodowej. – Pokochałem programy kulinarne. Powiedziałem sobie, że chcę być taki jak oni. Wziąłem sobie za wzór Pascala Brodnickiego, Magdę Gessler.

Zaczynał jako kucharz. A potem przez przypadek odkrył, że w kuchni najbardziej pociąga go cukiernictwo.

- Znanych kucharzy jest wielu, cukierników – mniej – mówi. – To zdecydowanie trudniejsza dziedzina. Dla kucharza najważniejsza jest intuicja, a cukiernik jak farmaceuta musi zaprzyjaźnić się z wagą.

- Bartek Boratyn jest inspiracją dla naszych studentów. Młody człowiek, który już zrobił tyle fajnych rzeczy w swoim życiu, że warto go poznać. To przykład jak pasja poparta ciężką pracą pozwalają osiągnąć sukces – mówi Iwona Twarogowska-Wielesik. – Myślę, że dla tych młodych ludzi, za których jako dydaktyk trochę odpowiadam, tego rodzaju spotkania mogą być nie tylko niezwykłą przygodą, ale też punktem zwrotnym.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

437695941_3708052086142277_7610538367078606599_n

Nie tylko Legnica. Gdzie w niedzielę będzie dogrywka?

Read More →