basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Budżet obywatelski w Legnicy? Przyjdź na debatę

Przez   /   08/05/2013  /   No Comments

Fundacja Jacka Głomba ?Naprawiacze Świata? organizuje w poniedziałek debatę poświęconą budżetowi obywatelskiemu. Zaprosiła Romana Szełemieja, prezydenta Wałbrzycha, który jako jeden z pierwszych na Dolnym Śląsku wdraża zrodzoną na Zachodzie ideę.  - Przyjdź i powiedz, co zrobić, by żyło ci się w Legnicy lepiej – zachęcają organizatorzy. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 13 maja  o godz. 18 w Caffe Modjeska.

Budżet obywatelski to przeciwieństwo autorytarnego zarządzania finansami publicznymi przez prezydenta i grupę radnych. W miastach, które zdecydowały się go wprowadzić, mieszkańcy sami ustalają, które projekty są dla nich najważniejsze. Potem lokalne władze wydzielają na ich realizację mniejszą lub większą część dochodów gminy. A po roku obywatele mogą sprawdzić, czy urzędnicy wypełnili ich wolę.

W Polsce na wprowadzenie budżetu obywatelskiego odważyły się na m.in. Wrocław, Łódź, Sopot, Płock, Elbląg. Na Dolnym Śląsku jednym z pionierów był Wałbrzych. Poniedziałkowa debata z prezydentem Romanem Szełemiejem to okazja, by zapytać go o związane z tym doświadczenia.

“Włączenie ogółu mieszkańców do zarządzania miastem zyskuje coraz większą popularność także w Polsce. Kolejne miasta testują tę procedurę. Jakie płyną z niej korzyści i czy jest szansa, by także legniczanie mogli tworzyć budżet obywatelski? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie debaty” – obiecują organizatorzy spotkania w Cafe Modjeska.

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

lsse

NIK: Legnicka Specjalna Strefa mało Ekonomiczna

Read More →