AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Budżet obywatelski w Legnicy i w Wałbrzychu. Porównanie

Przez   /   31/07/2013  /   No Comments

W ramach tzw. budżetu obywatelskiego Legnica w tym roku po raz pierwszy umożliwi mieszkańcom podjęcie decyzji o rozdysponowaniu 2 milionów złotych. Sprawdziliśmy, jak to robi Wałbrzych.

Pula.

Prezydent Legnicy oddał do dyspozycji obywateli 2 miliony złotych.

Prezydent Wałbrzycha – 4 miliony złotych (w ubiegłym roku, podczas pierwszej edycji budżetu obywatelskiego, były to 3 miliony złotych).

Podział.

Prezydent Legnicy podzielił pulę 2 milionów złotych równo na 10 części, by każdy z 10 obszarów Legnicy, w których będzie odbywać się głosowanie, mógł wydać swoje 200 tysięcy złotych. Pula środków, jakimi będą dysponować poszczególne obszary, jest taka sama, niezależnie od ilości mieszkańców, infrastruktury, itp. Zarządzenie nie przewiduje możliwości realizacji projektów ogólnomiejskich, dotyczących całej Legnicy. Na ten cel nie ma ani grosza.

Prezydent Wałbrzycha podzielił pulę 4 milionów złotych na dwie części: 55 proc. pieniędzy (2,2 mln zł) przeznaczył na projekty lokalne, 45 proc. (1,8 mln zł) – na projekty ogólnomiejskie. Środki na projekty lokalne zostały podzielone pomiędzy dzielnice Wałbrzycha proporcjonalnie do ilości zamieszkujących je mieszkańców.

Zgłaszanie projektów.

W Legnicy można zgłaszać projekty mające poparcie co najmniej 20 obywateli.

W Wałbrzychu wystarczy 15 podpisów pod projektem.

Konsultacje i spotkania.

Zarządzenie prezydenta Legnicy nie przewiduje specjalnych spotkań i konsultacji poprzedzajacych złożenie wniosków do budżetu obywatelskiego, ale prezydent zamierza omawiać ten temat podczas kolejnych spotkań z cyklu “Bliżej legniczan i ich spraw”.

Prezydent Wałbrzycha planuje trzy pierwsze tygodnie września poświęcić na kampanię informacyjną i spotkania z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach.  Potem 14 i 18 października odbędą się ogólnomiejskie spotkania w sprawie budżetu obywatelskiego.  

Głosowanie

W Legnicy mogą głosować wszyscy mieszkańcy (zarządzenie prezydenta nie określa ich wieku). Aby oddać głos trzeba będzie wypełnić formularz i wrzucić go do urny w wyznaczonych lokalach. Każdy głosujący będzie miał 5 punktów do rozdysponowania pomiędzy zgłoszone w danym obszarze projekty inwestycyjne. Równolegle będzie prowadzona również sonda internetowa, ale jej wynik nie będzie miał żadnego przełożenia na wybór projektów do realizacji.

W Wałbrzychu głosować wolno będzie wszystkim mieszkańcom powyżej 16 roku życia. Głos będą mogli oddać na trzy sposoby: wrzucając osobiście kartkę do urny w wyznaczonych lokalach, przez internet (w formie elektronicznej) albo korespondencyjnie. Mieszkańcy będą mogli oddać głos na 3 projekty lokalne i 3 projekty ogólnomiejskie.

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3344 dni temu dnia 31/07/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 1, 2013 @ 5:48 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2022-09-23 161232.bmp

Nadciąga ciemność. Urząd Miasta w Złotoryi gasi światło

Read More →