basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Budowa słupów linii 400 kV ruszyła. Mimo problemów

Przez   /   30/07/2019  /   No Comments

Leszek Kardasz wrócił do domu – już nie utrudnia budowy słupów linii 400 kV pomiędzy miejscowościami Brennik i Wysocko w gminie Złotoryja. Z biura prasowego inwestycji dostaliśmy komunikat. Publikujemy go bez skrótów.

30 lipca rozpoczęto budowę trzech słupów elektroenergetycznych linii 400 kV Mikułowa – Czarna w miejscowościach Brennik i Wysocko. Prace podjęto w terminie uzgodnionym z właścicielem pola. Ze względu na kluczowe znaczenie inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego 3 mln odbiorców na Dolnym Śląsku, roboty muszą zostać zrealizowane w jak najkrótszym terminie.
Data rozpoczęcia budowy była wielokrotnie zmieniana ze względu na okres żniw. Wykonawca inwestycji starał się dopasować harmonogram robót do zaplanowanych przez właściciela działki prac polowych. Po kilkukrotnych rozmowach udało się uzgodnić, że zbiory zostaną zakończone przez rolnika do 28 lipca, tak aby prace budowlane można było prowadzić na polu wolnym od plonów.
– W zadeklarowanym terminie właściciel zebrał plony i 30 lipca rozpoczęliśmy prace budowlane – wyjaśnia Marek Ignar, rzecznik prasowy inwestycji. – Wykonawca dysponuje wszelkimi niezbędnymi decyzjami administracyjnymi oraz oświadczeniem właścicieli o wydaniu nieruchomości. Niestety, z niezrozumiałych przyczyn, pomimo wcześniejszych potwierdzonych pisemnie ustaleń, dzisiaj ponownie zablokował swoim samochodem dostęp do jednego z miejsc, gdzie budowane są słupy. W trosce o bezpieczeństwo byliśmy zmuszeni chwilowo ograniczyć prace na tej nieruchomości, ale aktualnie budujemy na wszystkich trzech stanowiskach.
Roboty budowlane zostały zorganizowane tak, aby do niezbędnego minimum ograniczyć ingerencję w nieruchomości właściciela. Wygrodzony został jedynie fragment pola, niezbędny do budowy słupów.
– Mamy ogromny szacunek dla wysiłku każdego rolnika. Poważnie traktujemy indywidualne interesy właścicieli gruntów, na których budujemy linię. Potwierdzeniem tego są polubowne ustalenia, dzięki którym wybudowaliśmy już ponad 160 słupów nowej linii – mówi Marek Ignar.
Linia elektroenergetyczna 400 kV relacji Mikułowa – Czarna przebiega przez 14 gmin Dolnego Śląska. Tylko na terenie gminy Złotoryja zaprojektowano blisko 12-kilometrowy odcinek linii, który zostanie posadowiony na 28 słupach. Z właścicielem każdej nieruchomości na trasie linii są zawierane umowy o ustanowienie służebności przesyłu, stanowiące podstawę do wypłaty stosownych wynagrodzeń z tego tytułu. Porozumienia w sprawie budowy i ustanowienia na nieruchomościach służebności przesyłu dla linii zawarto z blisko 90% właścicieli. Wykonawca dysponuje także wszelkimi wymaganymi decyzjami administracyjnymi.
Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm IDS ENERGETYKA i ENPROM HVL. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2021 r.

FOT. MATERIAŁY BIURA PRASOWEGO

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

doctor-563429_1920

Lubin. Pacjentka przychodni z podejrzeniem koronawirusa

Read More →