Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Robert Raczyński przegrał! Lubin nie wchłonie wiosek

Przez   /   30/07/2019  /   No Comments

Rada ministrów odrzuciła wniosek Lubina o włączenie w granice administracyjne miasta siedmiu okolicznych wiosek. Nie ma takiej zmiany w podpisanym właśnie przez premiera Mateusza Morawieckiego rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast. Mieszkańcy gminy wiejskiej Lubin wygrali wielomiesięczną batalię z prezydentem Robertem Raczyńskim.

Stanowisko Rady Ministrów ostatecznie ucina spór o zmianę granic. Jest zgodne opinią Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które kilkanaście dni temu negatywnie rekomendowano zmianę granic Lubina. Uzasadniało to „brakiem “obopólnej zgody pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego objętymi zmianami”.

Raczyński chciał przyłączenia do Lubina 7 bogatych sołectw: Osieka, Szklar Górnych, Miroszowic, Obory, Kłopotowa, Krzeczyna Wielkiego i Chróstnika. Lubin przejąłby wówczas nie tylko 33 proc. terytorium gminy wiejskiej, ale również 65 procent jej budżetu. Dlatego w gminie wiejskiej Lubin nazywano te działania grabieżą i traktowano jak wypowiedzenie wojny. Prezydent napotkał na bardzo silny opór, także ze strony wójta Tadeusza Kielana, który kiedyś należał do kręgu najbardziej zaufanych ludzi Roberta Raczyńskiego. Podczas konsultacji społecznych w gminie Lubin 98,23 proc. głosujących sprzeciwiło się planom powiększenia miasta ich kosztem.

– To sprawa, która od grudnia spędzała mi i wielu osobom sen z powiek– komentuje wójt Tadeusz Kielan na stronie Ug.Lubin.pl.  – Pokazaliśmy jednak wszystkim, że nie ma społecznego przyzwolenia na rozbiór Gminy Lubin. Kosztowało nas to bardzo dużo wysiłku i zaangażowania, za które dziękuję mieszkańcom i pracownikom Urzędu Gminy. Jesteście wielcy! Miasto ma gigantyczne zadłużenie na ponad 300 milionów złotych i prezydent chciał sobie naszymi dochodami podreperować budżet.

FOT. UG.LUBIN.PL

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 211 dni temu dnia 30/07/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 30, 2019 @ 2:47 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

doctor-563429_1920

Lubin. Pacjentka przychodni z podejrzeniem koronawirusa

Read More →