ZDrowie UM
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

4 czerwca w Legnicy Dolnośląskie Święto Wolności

Przez   /   31/05/2016  /   No Comments

Jacek Głomb i Radosława Janowska-Lascar zapraszają legniczan i wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska do wspólnego, radosnego świętowania rocznicy wolnych wyborów. W sobotę 4 czerwca na Rynku w Legnicy KOD organizuje Dolnośląskie Święto Wolności. Szeryf będzie czytał dzieciom bajki, stolarze pomogą w składaniu okrągłych stołów, a na wielkim styropianowym konturze Polski każdy będzie mógł powiesić swe życzenia dla ojczyzny.

Sobota zapowiada się wyjątkowo. Od swego powstania KOD nie przeprowadził dotąd na Dolnym Śląsku manifestacji o tak różnorodnym i atrakcyjnym programie. Jacek Głomb ma nadzieje, że skłoni to mieszkańców Legnicy i innych miast, by wsiedli na rowery, w samochody, pociągi i 4 czerwca o godzinie 15 całymi rodzinami stawili się na Rynku.

Przy kawiarni Pacykarz będzie na nich czekał legnicki aktor Paweł Palcat przebrany za szeryfa – wyglądający jak Gary Cooper z westernu “W samo południe” i z pamiętnych plakatów Solidarności, które w 1989 roku wzywały Polaków do udziału w pierwszych wolnych wyborach parlamentarnych.  Przez pierwsze pół godziny uczestnicy manifestacji będą słuchać czytanych przez niego bajek o wolności. W warsztacie stolarskim, który rozłoży się na Rynku, będzie można złożyć dla siebie Okrągły Stół.  Około godziny 15.30 na Rynek zajedzie udekorowana odpowiednio ciężarówka, z której będą przemawiać między innymi bohater Solidarności Józef Pinior, współtwórca Teatru Ósmego Dnia Lech Raczak i inni goście.

- Nie będzie, niestety, Władysława Frasyniuka, który tego dnia ma przebywać w Warszawie – mówi Jacek Głomb, rzecznik prasowy dolnośląskiego Komitetu Obrony Demokracji i koordynator KOD-u Legnica/Lubin.

Scena celowo jest prowizoryczna. Z takich scen organizowanych naprędce scen przed 27 laty przemawiali do wyborców kandydaci Solidarności.

- Przygotowujemy styropianową ścianę z konturem Polski o wymiarach 3 na 3 metry. Każdy będzie mógł napisać, czego życzy ojczyźnie, i przymocować na styropianie swoją karteczkę – zapowiada Radosława Janowska-Lascar.

- Nawiążemy do atmosfery mediów z 1989 roku. Wyciągnęliśmy fragmenty tekstów prasowych z 1989 roku i będziemy je prezentować – dodaje Jacek Głomb.

Wśród uczestników manifestacji będzie krążyć przezroczysta urna, do której będzie można wrzucić kulkę jako głos za wolnością lub przeciw wolności.

Jak zwykle na demonstracjach, nie zabraknie przyśpiewek i rymowanych haseł do wspólnego skandowania. Przygotowuje je KOD Wrocław. Ma być radośnie, wesoło, odświętnie, ch0ć pewnie Narodowcy RP, którzy szykują kontrdemonstrację, spróbują popsuć tę atmosferę.

- Zapraszamy, przyjdźcie – apeluje Jacek Głomb. – Przyjdźcie z flagami polskimi i unijnymi, ale ubrani na biało-czerwono. Niech te stroje nawiązują do Dolnośląskiego Święta Wolności, ale potraktujcie też nasze spotkanie jako wprawkę do kibicowania Polakom podczas rozpoczynających się mistrzostw Europy w piłce nożnej.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1289 dni temu dnia 31/05/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 31, 2016 @ 12:09 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

cell-4480577_1920

Sąd wsadził stalkera na 10 miesięcy za kraty

Read More →