PWSZ_prezentacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Przymrozki zniszczyły sady, winnice i ogrody. Co dalej?

Przez   /   25/04/2024  /   No Comments

Kilka ostatnich mroźnych nocy może mieć katastrofalne skutki dla sadowników i właścicieli winnic. W wielu ogrodach nie będzie w tym roku jabłek, śliwek, orzechów, zmarzły młode ziemniaki, ale też liczne kwiaty i krzewy np. magnolie, winobluszcze, winniki. Jak jednak przestrzega prof. Przemysław Bąbelewski z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu nie należy niczego wycinać, a obserwować i liczyć, że nie wszystko stracone.

– Ostatnie przymrozki były najgroźniejsze dla tych roślin, które już miały zawiązki owoców, oraz pąki kwiatowe – mam tu na myśli głównie winorośle, u których niestety zmarzły pąki kwiatowe i zmarzły liście – mówi naukowiec UPWr. – I ta winorośl już w tym roku nie zakwitnie, co oznacza, że nie będzie mieć owoców. Natomiast nowe liście i pędy wytworzy z tzw. pąków uśpionych. Z moich obserwacji wynika też, że mróz był niebezpieczny dla owocowych drzew jak jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie, morele, brzoskwinie. I tak jak jest jeszcze szansa, że część jabłoni – tych, które kwitną później – uratuje się – tak kwiaty pozostałych wymienionych owoców przemarzły i w tym roku drzewa nie zaowocują. Choć zastrzegam, że z pewnością nie wszędzie. Są ogrody, które były osłonięte, ogródki gdzieś w miastach, w cieplejszym regionie – gdzie temperatura nie spadła poniżej 2, 3 stopni. – dodaje.

Najprawdopodobniej nie będzie również w tym roku orzechów (m.in. włoskich). Z przymrozkami nie poradziły sobie również ziemniaki i raczej nie mamy co liczyć na te wczesne. Nie oznacza to, ze ziemniaków w ogóle nie będzie. Z uśpionych pąków na bulwach wypuści nowe pędy, one prawdopodobnie odrosną, ale później.

Pytany o krzewy i drzewa w ogrodach, profesor odpowiada, że najbardziej ucierpiały magnolie te kwitnące jak drzewiasta, parasolowata, Siebolda, oraz te późne o żółtych kwiatach jak ‘Daphne’, ‘Yelow River’ itp. – u większości zmarzły liście i pąki kwiatowe, winobluszcze, wisterie, orzech czarny, szary.

– Niestety one przemarzły i na pewno w tym roku nie będą kwitły, natomiast nie jest to przyczyna, żebyśmy wycinali te rośliny, podobnie jak inne, ponieważ z pąków uśpionych odtworzą nowe pędy i nowe liście. Poczekajmy miesiąc, dwa i obserwujmy – mówi i dodaje, że jego zdaniem w mniejszym stopniu ucierpiały byliny, są więc szanse, że zakwitną za kilka tygodni w naszych ogrodach.

Źródło: UPWr

FOT. WINNICA ZIMNA WODA

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Deszcz nie popsuł święta mieszkańcom Złotoryi

Read More →