PWSZ_Legnica_Nabor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Wójt Zagrodna bez wotum zaufania

Przez   /   30/06/2021  /   26 Comments

Rada Gminy Zagrodno tradycyjnie nie udzieliła wotum zaufania wójt Karolinie Bardowskiej. W związku z tym znów ma możliwość zarządzenia referendum o jej odwołanie. Decydując się na nie radni zaryzykowaliby jednak utratę własnych mandatów. Jeśli w ważnym referendum mieszkańcy opowiedzieliby się przeciwko odwołaniu Karoliny Bardowskiej, to automatycznie trzeba by rozwiązać radę gminy.

Od wyborów samorządowych w 2018 roku wójt Karolina Bardowska rządzi gminą Zagrodno mając w radzie liczną (9-10 osób) opozycję. Niemal natychmiast po objęciu przez nią urzędu jej polityczni przeciwnicy zapowiadali zrobienie referendum, w którym zostanie odwołana. Radni z Zagrodna dotąd nie zdecydowali się na ten hazard. Może ich powstrzymywać art. 67 ust. 3 Ustawy o samorządzie gminnym: „Jeżeli w ważnym referendum o odwołanie wójta (burmistrza, prezydenta miasta), przeprowadzonym na wniosek rady gminy z innej przyczyny niż nieudzielenie absolutorium, przeciwko odwołaniu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oddano więcej niż połowę ważnych głosów, działalność rady gminy ulega zakończeniu z mocy prawa”.

Z formalnego punktu widzenia przesłanki do przeprowadzenia referendum o odwołanie wójt Zagrodna zaistniały już w ubiegłym roku, gdy rada gminy głosami opozycji nie udzieliła jej wotum zaufania za 2019 rok. W tym roku sytuacja się powtórzyła. Na 14 radnych biorących udział w sesji, przeciwko wotum zaufania dla Karoliny Bardowskiej zagłosowało 9 (Walenty Luszniewski, Jan Kotylak, Bartosz Kunecki, Stanisław Olechowski, Halina Pawlus, Danuta Kuźniar, Anna Senko, Piotr Siwak oraz Franciszek Szklarz). Za wotym zaufania podnieśli rękę Paweł Kalinowski, Paweł Keklak, Jan Łuc i Ewa Sitko. Wstrzymał się od głosu Tomasz Herbut.

Podstawą do zainicjowania referendum w sprawie odwołania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) może też być nieudzielenie mu absolutorium w dwóch kolejnych latach. Dla radnych jest to o tyle lepsze rozwiązanie, że w przypadku niepowodzenia nie narażają się wtedy na utratę mandatów. W ubiegłym roku rada podjęła uchwałę o nieudzieleniu Karolinie Bardowskiej absolutorium za 2019 rok, ale Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu stwierdziła jej nieważność wobec braku merytorycznych przesłanek. W tym roku  rada gminy nie podjęła uchwały o udzieleniu Karolinie Bardowskiej absolutorium za 2020 rok. Przed głosowaniem odczytano pozytywne opinie RIO do sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2020 i do wniosku o udzielenie absolutorium. Zgodnie ze wskazaniem RIO, za absolutorium dla wójt głosowali radni Kalinowski, Herbut, Keklak, Łuc i Sitko, przeciwko byli Luszniewski, Olechowski, Pawlus i Szklarz, wstrzymali się Kotylak, Kunecki, Senko, Siwak i Kuźniar. Nie było bezwzględnej większości głosów ani za udzieleniem absolutorium, ani przciwko niemu.

Podczas sesji absolutoryjnej, radni poprawili zakwestionowaną przez wojewodę dolnośląskiego uchwałę o wyrażeniu zgody na oddanie w dzierżawę na 29 lat ponad dwustu hektarów gruntów Gminnej Strefy Ekonomicznej w Łukaszowie. Jej projekt został stworzony przez radnego Stanisława Olechwskiego, który po raz kolejny argumentował, że nie ma lepszego sposobu zagospodarowania tych terenów niż farma fotowoltaiczna. Wójt do takiej realizacji się nie pali. Karolina Bardowska planowała wystawić te działki w przetargu na sprzedaż, co przyniosłoby gminie kilkukrotnie większy dochód (poza jednorazowym dochodem ze sprzedaży stały wpływ z podatków od gruntów, od nieruchomości, PIT, CIT), pozwoliło zrealizować ambitne plany inwestycyjne, wygenerowałoby kilka tysięcy miejc pracy i mogłoby zatrzymać niekorzystne trendy demograficzne, skłaniając młodych do osiedlania się, budowania, pozostania w gminie Zagrodno. Potencjalni inwestorzy są. Jeden z nich rok temu oficjalnie przedstawił plany wybudowania w Łukaszowie parku logistyczno-przemysłowego z centrum handlowo-restauracyjnym, pięciogwiazdkowym hotelem, basenem, polem golfowym i stacją benzynową. Ale przez opór radnych tego rodzaju wizje w gminie Zagrodno nie mają szans na spełnienie.  Nawet zredagowanie listu, intencyjnego podtrzymującego kontakt z inwestorem,  okazało się dla nich nie do zrobienia. Radni nie wyrażają zgody na sprzedaż tych gruntów, bo boją się, że nabywca wbrew mieszkańcom zacznie zwozić na teren gminy śmieci lub postawi spalarnię odpadów. Wolą zabudować dwieście hektarów panelami słonecznymi.

Podczas wtorkowej sesji rada gminy po raz kolejny sprzeciwiła się przeprowadzeniu przez gminę remontu chodnika między ośrodkiem zdrowia a osiedlem w Zagrodnie (przeciwko tej inwestycji byli radni Luszniewski, Olechowski, Pawlus, Szklarz, Kotylak, Herbut, Kunecki, Kuźniar, Senko i Siwak). Argumetowano, że droga jest wojewódzka, więc nie warto angażować własnych pieniędzy w cudzy majątek.  Jednocześnie większość radnych zagłosowała za wybudowaniem chodnika i zatok przy drodze wojewódzkiej w Łukaszowie (za byli Luszniewski, Herbut, Keklak, Siwak, Szklarz, Senko oraz Kalinowski, Sitko, Keklak; przeciw głosowali Kotylak, Kunecki, Kuźniar, Olechowski i Pawlus; wstrzymał się Łuc). Obie uchwały przedstawiła wójt Karolina Bardowska, licząc, że dwie podobne prospołeczne inicjatywy zostaną podobnie potraktowane.

Piotr Kanikowski

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

26 komentarze

 1. lustrator pisze:

  tak na marginesie gosciu a jak byly dwie to tez?

 2. lustrator pisze:

  tak gosciu poswiadcze a ty moze cos na ten temat>>>>>mają najwyższe z możliwych i cieszą sie z tego a dobro gminy i mieszkańców

 3. Gość pisze:

  Do czytelnika
  W sądzie to poswiadczysz? (te różne oferty) bo być może jedna będzie podana.

 4. lustrator pisze:

  no patrz kurduplu …..tez sie zalapales.Na taki artykul.

 5. Anonim pisze:

  Jaki artykuł tacy komentatorzy.

 6. lustrator pisze:

  tiaaa….a widziales jak pienknie wyglada takich zidiocialy radny przy mikrofonie trzymajac mikrofon zwiewnie ronczkom?Nie mogie oczu oderwac..prawie jak Bond.Kiedys.

 7. czytelnik pisze:

  Panie Piotrze ja dobrze znam tych naszych mędrców im nie zależy na dobru gminy ich racja jest zawsze górą .Pani Wójt już różne oferty im składała ale to oni maja racje a o tej inwestycji co Pan sie powołuje to radny Olechowski tak sie martwił skąd wezmą pracowników ? chyba wybudują hotele dla uchodżców i będzie niebezpiecznie ,tak się wypowiadał na którejś sesji .Im nikt i nic nie dogodzi diety mają najwyższe z możliwych i cieszą sie z tego a dobro gminy i mieszkańców to maja gdzieś my teraz dzięki transmisji sesji widzimy co ci radni robą a raczej nic nie robią i jestem pewny że już radnymi nie zostaną. Inne gminy się rozwijają a my tkwimy w marażmie i cofamy się w rozwoju i to wszystko im zawdzięczamy.

 8. @ pisze:

  pewnie nie tylko w tej gminie szukają działki, a są gminy z lepszym klimatem do inwestowania bez wojenek politycznych

 9. DO @: Metroplan deklarował stworzenie 2.5 tys. nowych miejsc pracy w parku logistyczno-przemysłowym w Łukaszowie. Link do relacji ze spotkania z inwestorem: https://24legnica.pl/w-gminie-zagrodno-kroi-sie-gigantyczna-inwestycja/

 10. lustrator pisze:

  rozrzut cos jest niedobry.Mozesz sprobuj rano jak wytrzezwiejesz.

 11. do lustrator pisze:

  juz wycelowali i kopią cie w d .a czy wyginasz sie jak cie kopia chyba nie ty prosisz o wiecej dostajesz kopa od koscielnego zadupia nie boli cie jak cie wiesniacy napierdzielaja naucz sie kultury szacunku picu drogi a bedzie ci lzej nie bedziesz sie tak meczyl ze soba

 12. lustrator pisze:

  no niezle .Walisz z automatu seriami czy pojedyncze?na razie nie mozna rozronic.Ale to cwicz na poczatek a potem dojdziemy do celowania.

 13. do lustrator pisze:

  bedzie drapal brode Joszko Brode.a pic to jest pic na wode.gdzie podstarzale wiesniaki z alcem z koscielnego zadupia nic nie robia.podaj przyklady to moze dasz rady.zawsze mozesz byc przedstawicielem w radzie ciemnogrodu i wiesniactwa jak to ty nazywasz.tam gdzie rzadzi proboszcz z wojtem king.taka piosenka przeslanie.ale wolisz wersje niemiecka.powyginaj cialo w dziwnych pozach jad dziadowanie wychodzi z gumiaka.jak ktos ma takie kompleksy nizszosci to potrafi tylko ublizac.to sie leczy.

 14. lustrator pisze:

  tak jasne>>.a jakis argument potrafisz wydukac? Czy tylko drapac sie po brodzie.

 15. @ pisze:

  “wygenerowałoby kilka tysięcy miejc pracy” tak jasne

 16. lustrator pisze:

  z trzeciej strony z czego sie spodziewac po tych zidiocialych staruszkach.Tego ze nagle teraz zatwierdza Wojt? To przeca po tylu latach walk, podjazdow ,oczerniania wyjdzie ze ich przywocccca to raczej juz zmierzch i kaplica nie mowiac o ajcmaherze. Nawet ostatni idiota we wsi zorientuje sie ze panowie radni juz calkiem stracili orientacje w terenie.

 17. lustrator pisze:

  wolennik picu sie odezwał obronca endrju.cichy wielbiciel koscielnego zadupia.wiesniak ktorego nie kochaja rodzice.wiesniacy z koscielnego zadupia.>>>>dawajcie towarzyszu ojczyzna czeka na was.

 18. ryba pisze:

  Czytelniku sami ich wybraliśćie.Działajcie

 19. do lustrator pisze:

  Zwolennik picu sie odezwał obronca endrju.cichy wielbiciel koscielnego zadupia.wiesniak ktorego nie kochaja rodzice.wiesniacy z koscielnego zadupia.

 20. czytelnik pisze:

  To widać jak obłudni są Ci radni.Droga wojewódzka w Łukaszowie to w/g nich inne województwo jak droga w Zagrodnie bo na chodnik w łukaszowie jest zgoda a w Zagrodnie nie. Fałsz ,zakłamanie tych radnych już przebrała wszelkie granice najwyższy czas na referendum może pogonimy tych nieudaczników z poprzedniej epoki.

 21. lustrator pisze:

  a jak juz jestes w temacie to co zaszkodzilo radnemu?

 22. lustrator pisze:

  a tobie brak obiadu??nie ma cie kto zasponsorowac?

 23. ryba pisze:

  Pani wójt zaszkodził chyba obiad z prezydentem.

 24. lustrator pisze:

  pan radny olechowski????jak ja lubiem taka mowe ciala.Wrodzony przywoccccca.To widac z miny twarzy i gestu.Ale tylko na zadupiu, wsrod swoich.

 25. Mieszkaniec pisze:

  Wojenki wojenki.Niech rozpiszą referendum radni.Wszak są głąsem mieszkańców.Boją sie o stołki.Tak jak w powiecie tak i w gminach.

 26. lustrator pisze:

  jak widac koscielne zadupie trzyma sie mocno.A tak na marginesie to kto wybuduje te ogniwa i za co i bedzie sie nimi zajmował i jak sie to zwroci wobec tego co obecnie wysmazył rzond odnosnie takich plantacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Sędziowie z Dolnego Śląska stają po stronie TSUE

Read More →