wakacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Moje trzy grosze. Szpital grozi

Przez   /   05/08/2020  /   3 Comments

Pozbawione włazów, niezabezpieczone studzienki kanalizacyjne, podcięte ściany, dziurawe stropy, zdewastowane schody, wybite szyby, walające się pod stopami odłamki szkła i gruz. W takich warunkach odbywa się “zwiedzanie” poradzieckiego kompleksu szpitalnego w Lasku Złotoryjskim. Właściciel nieruchomości i legniccy urzędnicy udają, że tego nie wiedzą.  

W 2013 roku zawalił się zdewastowany przez złomiarzy budynek po słodowni w Chojnowie, grzebiąc pod gruzami jednego z intruzów. Podobna katastrofa może się zdarzyć w Legnicy. Na teren poradzieckiego kompleksu w Lasku Złotoryjskim nietrudno wejść zarówno dorosłym, jak dzieciom. Nikt go nie pilnuje. Płot jest przewrócony a brama otwarta na przestrzał. Grupy “turystów” ignorują napis, że wstęp wzbroniony i że przebywanie grozi śmiercią. Snują się budynkach, zdewastowanych przez wandali, poszukiwaczy złomu i łowców skarbów do tego stopnia, że tylko czekać kiedy runą.

Taki spacer przypomina grę komputerową, gdzie na każdym kroku na gracza czyha jakieś niebezpieczeńtwo. W grze ma się kilka żyć. W realu życie jest jedno i łatwo je stracić w otwartej studzience kanalizacyjnej lub pod oknem, z którego wiatr strąca ostre kawałki szyb. Wielu ludzi jednak decyduje się na takie ryzyko. Ciekawość wygrywa z lękiem.

Nie rozumiem, dlaczego na ryzyko godzi się właściciel obiektu, któremu – zgodnie z art 61 a Prawa budowlanego – za niezapewnienie odpowiedniego stanu technicznego i niezabezpieczenie budynku grozi grzywna, ograniczenie wolności lub rok więzienia. Nie wiem, jakie podstawy ma bezradność nadzoru budowlanego w tej sprawie.  Oczekiwałbym również większego zaangażowania od władz miasta, policji i straży miejskiej jako organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie Legnicy.  Gdy dojdzie do katastrofy, wszyscy będziemy szukać winnych. I wszyscy będziemy winni.

Piotr Kanikowski

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

 

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 48 dni temu dnia 05/08/2020
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 5, 2020 @ 5:42 pm
 • W dziale: wiadomości

3 komentarze

 1. lustrator pisze:

  z drugiej strony zero komornika.Czy nikt juz sie nie zajmuje komornikiem?

 2. lustrator pisze:

  tzw zlote mysli starego pierdoly. Mysle ze nikt by na o nie wpadł.Baa nawet sam Redaktor.

 3. Legniczanin pisze:

  Czy magistrat nie ma żadnych narzędzi dyscyplinujących właściciela nieruchomości?
  Może wystarczy, że urzędnicy będą we właściwy sposób i rzetelnie czynić swoją powinność?
  Prokuratura może zweryfikować ewentualne zaniechanie urzędników (straż miejska, nadzór budowlany, itp) i zmobilizować w ten sposób urzędników do działania…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

obrady_kapituly_konkursu_ambasador_polski_4_

Kogo nominowano na Ambasadorów Polski 2020?

Read More →