PWSZ_wirt
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

ZUS rozpoczął wypłatę trzynastej emerytury

Przez   /   02/04/2021  /   No Comments

Osoby, które dostają emeryturę pierwszego dnia miesiąca, już mają dodatkowe pieniądze na swoich kontach. Trzynaste emerytury są wypłacane z urzędu, więc nie trzeba składać żadnego wniosku.

Dodatkowe kwoty są wypłacane w wysokości najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca 2021 roku, czyli jest to 1250,88 zł brutto.

- Pierwsze trzynastki są już dzisiaj (1 kwietnia) na kontach, kolejne dostaną dolnośląscy seniorzy już jutro – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Warto wiedzieć, że trzynastki są wypłacane w pełnej wysokości, gdyż nie są z nich dokonywane potrącenia i egzekucje.

Trzynastki są realizowane na ogólnych zasadach, przyjętych do wypłaty świadczeń w ZUS. A to oznacza, że gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy w Polsce, np. dla terminu płatności 5 kwietnia wypłaty świadczeń będą realizowane do 2 kwietnia włącznie. Oznacza to, że większa część osób otrzyma trzynastkę jeszcze przed świętami Wielkanocnymi.

Dodatkowe wypłaty dostaną osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Trzynaste świadczenie będzie przysługiwało osobom, którym prawo do emerytury lub renty zostało ustalone do 31 marca 2021 r. W całej Polsce dodatkowe pieniądze dostanie około 6,5 mln osób. Prognozowany koszt trzynastek to ponad 11 mld złotych.

Źródło: ZUS

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

money-2180330_1920

Jak epidemia wpływa na wysokość emerytur

Read More →