AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

#ZostawGłomba. Petycja do prezydenta Legnicy

Przez   /   18/01/2021  /   No Comments

Grupa mieszkańców Legnicy przygotowała petycję do prezydenta Tadeusza Krzakowskiego. “Domagamy się od Pana jako reprezentanta organu współprowadzącego Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy zajęcia jednoznacznego stanowiska odnośnie pozostawienia Jacka Głomba w funkcji dyrektora tej instytucji bez organizowania konkursu”. Ruszyła zbiórka podpisów pod petycją.


Podpisy będą zbierane zarówno w sposób tradycyjny (na papierze), jak też online. Internauci mogą poprzeć petycję klikając na  TEN LINK i wpisując swoje dane w formularz.

Legnica, 13 stycznia 2021 r.  

Pan Tadeusz Krzakowski Prezydent Miasta Legnica    

PETYCJA

      Niżej podpisani, tworzący grupę inicjatywną do zbierania podpisów pod petycją do Prezydenta Miasta Legnicy, domagamy się od Pana jako reprezentanta organu współprowadzącego Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy zajęcia jednoznacznego stanowiska odnośnie pozostawienia Jacka Głomba w funkcji dyrektora tej instytucji bez organizowania konkursu.   
      Jesteśmy przedstawicielami różnych zawodów, łączy nas jednak miłość do teatru i przywiązanie do znanej w całej Polsce marki teatralnej,  tworzonej przez ponad 26 lat cierpliwego budowania instytucji teatru legnickiego. Ogłoszony przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego zamiar przeprowadzenia konkursu na dyrektora w sytuacji, kiedy od lat od takich konkursów odstępowano i w sytuacji dramatycznej walki teatru o przetrwanie w okresie pandemii uważamy za głęboko szkodliwy i całkowicie niepotrzebny. „Nie zmienia się kapitana statku podczas burzy”.  

       Legnicki teatr pod kierownictwem Jacka Głomba to nie tylko instytucja kultury, to również centrum wymiany poglądów, ścierania się różnych opcji, to miejsce, gdzie każdy mieszkaniec Legnicy może realizować swoje pasje, organizując wespół z teatrem działania z różnych dziedzin kultury. Teatr Modrzejewskiej to w końcu najbardziej promiejska ekipa w Polsce, która na przestrzeni minionego ćwierćwiecza przeprowadziła w Legnicy setki działań prospołecznych, prokulturalnych, aktywujących mieszkańców zarówno legnickich blokowisk, jak i choćby zaniedbanego kulturalnie Zakaczawia. Jesteśmy dumni, że mamy taki teatr w naszym mieście i apelujemy do Pana jako gospodarza Legnicy, aby zrobił Pan wszystko, żeby uchronić teatr przed zniszczeniem.  

Sygnatariusze – inicjatorzy petycji:
Jadwiga Raczkowiak – emerytowana specjalistka branży turystycznej
Joanna Kiełkowicz – sędzia Sądu Rejonowego w Legnicy
Beata Kowalska – lekarz medycyny, specjalistka anestezjologii i medycyny paliatywnej Agnieszka Jankowska – pielęgniarka dermatologiczna
Maja Kozłowska – inspektor sanitarny
Anna Szymańska – artystka fotografka
Cezary Bukowski – pracownik Legnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji
Piotr Ziętal – listonosz, pracownik Poczty Polskiej
Andrzej Szymański – brygadier Straży Pożarnej w st. spoczynku
Jerzy Rybiewski – emerytowany energetyk
Jakub Tomasz Kaschuba – technik hotelarz

 

Jak informuje, Ewa Szczecińska-Zielińska, szefowa Wydziału PR – Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Legnicy, konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Modrzejewskiej (zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej) ogłasza marszałek województwa dolnośląskiego, a prezydent miasta ma prawo zgłoszenia członka komisji. Marszałek skonsultował z Urzędem Miasta Legnicy zakres wymagań, które winien spełniać kandydat na dyrektora teatru – do zawarcia ich w treści ogłoszenia.

Potwierdza to Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka Dolnego Śląska: - Prezydent Miasta Legnica oficjalnie odniósł się do zamiaru ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, proponując jakie należy wskazać w ogłoszeniu o konkursie wymagania kwalifikacyjne, jakie powinien spełniać kandydat na stanowisko dyrektora teatru. Dodatkowo wskazał, iż szczególnie istotnym w procesie podejmowania decyzji o wyborze właściwego kandydata będzie ocena przedstawionego autorskiego programu funkcjonowania instytucji od strony merytorycznej i finansowej.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ogłasza, że konkurs się odbędzie, pomimo protestów, petycji, apeli w sprawie przedłużenia Jackowi Głombowi umowy na kierowanie teatrem. Procedura ma zostać uruchomiona 16 lutego i potrwać do 30 czerwca. Kadencja Jacka Głomba wygaśnie z końcem sierpnia 2021 roku.

- Wobec możliwości dokonania wyboru, jaką dają organizatorowi przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, Zarząd Województwa Dolnośląskiego postanowił ogłosić konkurs na to stanowisko – uzasadnia Michał Nowakowski, rzecznik praowy marszałka. -Biorąc pod uwagę szczególne znaczenie i oddziaływanie Teatru w Legnicy organizator uznał, iż najwłaściwszą drogą powołania dyrektora tej instytucji będzie ogłoszenie konkursu. Konkurs pozwoli organizatorowi na zapoznanie się z wizjami i koncepcjami działania Teatru w Legnicy, zaprezentowanymi przez różne osoby działające w sferze kultury na terenie kraju. Formuła konkursu umożliwi ponadto komisji konkursowej wybór kandydata, który przedstawi najlepszą koncepcję dalszego kierowania Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz jego wizji rozwoju na kolejne sezony artystyczne. Weryfikacja przez komisję konkursową poszczególnych kandydatów na podstawie wcześniej ustalonych kryteriów oceny uczestnika pozwoli na wyłonienie w sposób najbardziej obiektywny i przejrzysty kandydata na stanowisko dyrektora tej instytucji.

Według Nowakowskiego, w obecnej chwili nie można określić kosztów finansowych konkursu na stanowisko dyrektora legnickiego teatru. Ich wysokość jest uzależniona od miejsca zamieszkania i środka lokomocji poszczególnych członków komisji (2 przedstawicieli ministra kultury, 2 przedstawicieli zarządu Dolnego Śląska, 1 przedstawiciel prezydenta Legnicy, 2 przedstawicieli związków zawodowych, 2 przedstawicieli stowarzyszeń kulturalnych). Decydującą kwestią jest również czas pracy komisji, który uzależniony jest w dużej mierze od ilości złożonych ofert przez uczestników.

Działania zarządu województwa dolnośląskiego już wprowadziły element niepewności co do przyszłości Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Zapytaliśmy UMWD, na ile – według ich analiz – realna stała się  groźba rozpadu zespołu Teatru Modrzejewskiej pod wpływem tej atmosfery.

- Aktualna sytuacja nie wpływa formalnie na sytuację kadrową w instytucji, co oznacza że pracownicy utrzymują zatrudnienie i mogą w dalszym ciągu wykonywać swoje obowiązki zgodnie z zawartymi umowami – twierdzi Michał Nowakowki. – To od ich indywidualnych decyzji będzie zależała dalsza praca w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.

Poniżej publikujemy skan petycji do prezydenta Legnicy z podpisami 11 sygnatariuszy, którzy ją napisali.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 49 dni temu dnia 18/01/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 18, 2021 @ 4:19 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

pobrany-plik

Moje trzy grosze. Chochoł polski

Read More →