6 marca gmina Zagrodno dołączyła do samorządów wchodzących w skład Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Jeleniogórskiej. Ten ruch znacząco zwiększa jej szanse przy ubieganiu się o środki Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowania na lata 2021-2027.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to forma współpracy samorządów przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na swoje projekty. W dobiegającej właśnie końca perspektywie 2014-2020 samorządy po raz pierwszy dostały wybór: mogły jak dotąd startować w konkursach ogłaszanych bezpośrednio przez marszałka i jego służby lub w bardziej autonomiczny sposób dzielić się pulą euro przypadającą na zintegrowane inwestycje na danym terenie.
Jeleniogórski ZIT powstał w połowie 2015 roku. Od początku jest w nim znaczna część samorządów powiatu złotoryjskiego: miasto Złotoryja oraz gminy Świerzawa, Wojcieszów, Pielgrzymka. Teraz dołączyły dwa pozostałe: gmina Zagrodno i gmina wiejska Złotoryja, bo dostrzegły, że to się zwyczajnie opłaci. W latach 2014-2019 ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Jeleniogórskiej na teren Złotoryi, Świerzawy, Pielgrzymki, Wojcieszowa popłynęło w sumie ponad 30 milionów złotych – na halę modułową dla inwestorów w strefie, nowy żłobek, drogi rowerowe, przebudowę i wyposażenie szkół, termomodernizację budynków, kanalizację, remonty w ośrodkach kultury, remizach czy świetlicach.
- Niestety, my trochę się spóźniliśmy – wójt Zagrodna Karolina Bardowska żałuje decyzji poprzednika.
Na razie nie wiadomo, jaki dużą pulą pieniędzy będzie zarządzał ZIT Aglomeracji Jeleniogórskiej w nowej perspektywie unijnej. Prawdopodobnie zwiększy się wymagany przy projektach wkład własny. Ale choć niewiadomych jest wiele, tym razem gminne władze w Zagrodnie nie mają wątpliwości, że nie ma lepszej drogi do realizacji inwestycyjnych pomysłów.
FOT. GMINA ZAGRODNO