DPD new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Zagrodno Daje Się Poznać. Informator na czas wirusa

Przez   /   23/03/2020  /   No Comments

Zebraliśmy praktyczne informacje o funkcjonowaniu gminy Zagrodno w okresie zagrożenia epidemicznego. Jak w całym kraju, mieszkańcy są zachęcani, aby unikać skupisk, przebywać w domu, a w razie potrzeby korzystać z telefonicznych lub mejlowych form kontaktu. Wprowadzone ograniczenia pomogą bezpiecznie przetrwać pandemię.

Urząd Gminy w Zagrodnie

 

W trosce o wspólne bezpieczeństwo 16 marca Urząd Gminy w Zagrodnie został zamknięty do odwołania. Obsługa mieszkańców odbywa się wyłącznie telefonicznie i mejlowo. We wszelkich sprawach należy dzwonić na numer stacjonarny centrali urzędu: 76/ 877 33 96. W sprawach dotyczących wymiaru podatków, po uzyskaniu połączenia można od razu wybrać numer wewnętrzny 122, a w sprawach opłat (podatków, śmieci) numer wewnętrzny 110, co skróci ewentualny czas oczekiwania na rozmowę. Do dyspozycji mieszkańców jest też skrzynka mejlowa: ugzagrodno@zagrodno.eu.

Uwadze wszystkich polecamy też stronę internetową Urzędu Gminy w Zagrodnie (Zagrodno.info) oraz oficjalny profil na portalu Faceobook (Facebook.com/zagrodno.eu). Tam bieżąco będą publikowane komunikaty dla mieszkańców. Dla posiadaczy Profilu Zaufanego na stronie Zagrodno.info dostępne są platformy ePUPAP oraz EBOI – Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta, gdzie bez bezpośredniego kontaktu z urzędnikiem można załatwić szereg spraw, w tym składać deklaracje, korekty do deklaracji, wnioski, skargi, zapytania.

Choć urząd jest zamknięty, a większość pracowników pracuje zdalnie, z domu, nie zmieniły się godziny urzędowania (poniedziałek, środa, czwartek: 7:30 – 15:30, wtorek: 7:30 – 16:30, piątek:7:30 – 14:30).

 

Ośrodki zdrowia

 

W trosce o wspólne bezpieczeństwo, Gminny Ośrodek Zdrowia w Zagrodnie od 17 marca przeszedł w tryb e-porad. To duża zmiana, do której pacjenci muszą się przyzwyczaić. Nie ma już możliwości oczekiwania w poczekalni na wizytę u lekarza lub zabieg, gdzie koronawirus łatwo mógłby się rozprzestrzeniać. Drzwi placówki zostały zamknięte. Pacjenci mogą jednak zatelefonować (76/ 877 33 29) i uzyskać wszelką potrzebną pomoc, w tym konsultację lekarską oraz e-receptę. Jeśli sytuacja wymaga zbadania pacjenta, pielęgniarki umówią do lekarza na konkretną godzinę, by zminimalizować ryzyko infekcji.

Inaczej pracuje również Praktyka Ogólnolekarska Lek. Barbary Kołodziej w Zagrodnie. Pacjenci potrzebujący pomocy uzyskają ją dzwoniąc na znany im numer telefonu stacjonarnego: 76 877 38 82. Aby ułatwić kontakt, doktor Kołodziej uruchomiła, dodatkowy numer komórkowy: 796 895 022. Ze względu na sytuację epidemiczną pacjenci są przyjmowani tylko w sytuacjach, kiedy jest to niezbędne, pojedynczo, na umówione telefonicznie godziny, w wydzielonym pomieszczeniu i przy zachowaniu wyjątkowych środków bezpieczeństwa.

 

Apteki

 

Obie apteki w Zagrodnie pracują normalnie.

 

Szkoły, przedszkola

 

Decyzją rządu, działalność placówek oświatowych w całym kraju została zawieszona do 25 marca 2020 r. Istnieje możliwość przedłużenia okresu zawieszenia. Ze względu na zagrożenie koronawirusem, gminy nie mogą organizować w tym czasie żadnych zastępczych form opieki dla dzieci. Z tego samego powodu zaleca się, aby uczniowie pozostali w domach i ograniczyli kontakty z rówieśnikami. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zagrodnie w dniach 16-25 marca 2020 r został wprowadzony dla części pracowników zdalny sposób pracy. W razie potrzeby można kontaktować z placówką poprzez e-mail (sp_zagrodno@wp.pl) lub telefonicznie w godz. 8.00 – 15.00 (tel 690 139 470 – sekretarz szkoły, tel. 690 139 498 – kierownik adm.- gospodarczy). Uczniowie i rodzice mają mieli możliwość kontaktu z wychowawcami i nauczycielami poprzez e-Dziennik w godzinach 8.00-15.00.

 

 

Zakład Usług Komunalnych w Zagrodnie

 

Drzwi Zakładu Usług Komunalnych w Zagrodnie są zamknięte. Ale z ZUK można się kontaktować telefonicznie w godzinach pracy (tel. 76/ 877 30 96 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30). Na czas walki z epidemią nie będą wykonywane odczyty wodomierzy u klientów. Mieszkańcom zostały dostarczone prognozy zużycia wody. Płatności najlepiej regulować za pośrednictwem bankowości internetowej.

 

Gospodarka odpadami

 

Do odwołania zawieszono działalność PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) w Zagrodnie. Odpady komunalne od mieszkańców i innych podmiotów na terenie gminy będą odbierane zgodnie z dotychczasowym harmonogramem.

 

Zamek Grodziec

 

Zamek Grodziec jest zamknięty do odwołania. Nie ma możliwości zwiedzania warowni. Zaplanowane na 5 kwietnia Święto Przylaszczki i Zawilca nie odbędzie się. W sprawach bieżących można kontaktować się ze spółką zarządzającą zabytkiem telefonicznie (76/ 751 50 35, 504 051 022 lub 509 131 754) i mejlowo (zamek@grodziec.net).

 

Działalność kulturalna

 

Ze względu na zagrożenie pandemią, Gminna Biblioteka Publiczna w Zagrodnie wraz z filiami zawiesiła działalność. Zgodnie decyzją rządu, odwołane zostały wszystkie imprezy zaplanowane na najbliższe tygodnie. Nie odbędzie się Charytatywna Zumba oraz Kiermasz Wielkanocny w Zagrodnie.

 

Pomoc dla ratowników

Ratownicy medyczni ze Złotoryi apelują o przekazywanie im masek FF-P3, ochronnych kombinezonów oraz środków do dezynfekcji na wypadek, gdyby epidemia trwała dłużej. Bez nich nie będą w stanie nieść pomocy osobom zarażonym koronawirusem. Kontakt do osoby, która zajmuje się zbiórką (695 748 444).

 

UWAGA!

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, są podobne do objawów grypy. Najbardziej typowe to: kaszel, gorączka, uczucie rozbicia, bóle mięśni, osłabienie, czasem także wymioty i biegunka. Obie choroby miewają przebieg bezobjawowy, łagodny aż do ciężkiego. Ich powikłaniem może być zapalenie płuc. Obie mogą w ten sposób doprowadzić do zgonu. Największe ryzyko koronawirus stwarza dla osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekle chorych (np. z cukrzycą, nadciśnieniem, schorzeniami kardiologicznymi, znajdujących się w trakcie leczenia onkologicznego). Nie narażaj innych ludzi! W przypadku podejrzenia zachorowania lub kontaktu z osobą chorą na koronawirusa SARS-CoV-2 należy pozostać w domu i niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z Państwową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Złotoryi (telefon całodobowy: 698 065 416). Pracownicy sanepidu zorganizują niezbędną pomoc przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Zebrał i opracował Piotr Kanikowski

FOT. PIXABAY.COM

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

raport

Koronawirus. Raport dla Dolnego Śląska (9.04)

Read More →