schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Zdrojewski, długo nic, potem Dworczyk i Zalewska

Przez   /   10/06/2024  /   28 Comments

Dolny Śląsk i Opolszczyzna będą miały 6 reprezentantów w Parlamencie Europejskim – o 2 więcej niż w minionej kadencji. To zasługa frekwencji, niskiej (39,44 proc.) ale i tak lepszej niż w większości regionów w kraju. Wolą wyborców europosłami zostali Bogdan Zdrojewski i Andrzej Buła z Koalicji Obywatelskiej, Michał Dworczyk i Anna Zalewska z Prawa i Sprawiedliwości, Stanisław Tyszka z Konfederacji i Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

W skali kraju wybory wygrała Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 39, 62 proc. wyborców. Jej wynik przełożył się na 21 mandatów. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 37,74 proc. poparcia i 20 mandatów. Trzecia na pudle jest Konfederacja – 11,32 proc. poparcia i 6 mandatów. Po 3 europosłów będą miały Lewica i Trzecia Droga. Oba uzyskały tyle samo głosów (5,66 proc.). Pozostałe ugrupowania (Bezpartyjni Samorządowcy i Polexit) nie przekroczyły progu wyborczego.

Startujący z drugiego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej opolski marszałek Andrzej Buła uzyskał niespełna 66 tys. głosów. To o 20 tys. głosów mniej niż zabiegająca o reelekcję Beata Kempa z Prawa i Sprawiedliwości. A jednak to nie ona pojedzie reprezentować Polskę do Strasburga. Bule pomógł fenomenalny wynik jedynki KO Bogdana Zdrojewskiego, który zdobył 310 544 głosy, czym o prawie o trzy długości odsadził najgroźniejszych rywali z PiS-u.

Beata Kempa – dwójka na liście Prawa i Sprawiedliwości – przegrała też ze startującym z trzeciego miejsca Michałem Dworczykiem. Byłego szefa kancelarii premiera Matusza Morawieckiego poparły prawie 124 tysiące wyborców, co sprawiło, że wyprzedził także eurodeputowaną i byłą minister edukacji Annę Zalewską (108,3 tys. głosów)

Piąty po Zdrojewskim, Dworczyku, Zalewskiej i Kempie wynik w okręgu zrobił poseł Stanisław Tyszka  z Konfederacji Wolność i Niepodległość (prawie 79 tys. głosów). Jako szósty zameldował się wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmieszek z Lewicy (prawie 70,4 tys. głosów) i to jemu prawdopodobnie przypadnie ostatni, szósty mandat w okręgu.

Bardzo dobry wynik zrobiła Marta Czech, rzeczniczka prasowa Konfederacji Korony Polskiej Grzegorza Brauna, wystawiona przez Konfederację na drugim miejscu. Poparło ją niemal 24,3 tys. wyborców. Mniej niż wałbrzyską posłankę KO Sylwię Bielawską (niemal 31 tys. głosów), ale więcej niż prezeskę spółki Zamek Książ Annę Żabską z KO (ok. 18,3 tys. głosów), byłą europosłankę KO Danutę Jazłowiecką (ok. 17,2 tys. głosów) czy europosła KO z Opolszczyzny Jarosława Dudę (niespełna 15,5 tys. głosów). Powodów do wstydu nie ma mniej od nich znany, debiutujący w wyborach do Strasburga, burmistrz Jawora Emilian Bera, który był szóstką na liście KO. Dostał prawie 6,5 tys. głosów (siódmy wynik na liście).

Wielkimi przegranymi tych wyborów są kandydaci Trzeciej Drogi: eurodeputowana Róża Thun (ok. 14,2 tys. głosów), wracający “z Madery” Ryszard Petru (ok. 11,8 tys. głosów) i przebojowy marszałek Dolnego Śląska Paweł Gancarz (ok. 9,6 tys. głosów).

W Legnicy poparcie dla komitetów kształtowało się następująco: KO – 41,5 proc., PiS – 32,79 proc., Konfederacja – 12,05 proc., Lewica – 8,29 proc., Trzecia Droga – 4,14 proc., Bezpartyjni Samorządowcy – 1,06 proc., Polexit – 0,18 proc. Kandydaci z największym poparciem legniczan to kolejno Bogdan Zdrojewski, Anna Zalewska, Michał Dworczyk, Beata Kempa, Stanisław Tyszka, Krzysztof Śmiszek, Emilian Bera, Sylwia Bielawska, Ryszard Petru, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska i Róża Thun.

W powiecie legnickim na listę PiS-u zagłosowało 40,9 proc. wyborców, a na listę KO tylko 33,57 proc. Silniejsza niż w Legnicy jest tam Konfederacja (14,17 proc.), słabsza – Lewica (5,29 proc.).

 

 

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 12 dni temu dnia 10/06/2024
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 10, 2024 @ 3:47 pm
 • W dziale: wiadomości

28 komentarze

 1. lustrator pisze:

  a to tylko epizodzik maly.Taki maly i zabawny jak nasz fiku miku tancerzyk.

 2. lustrator pisze:

  a tu nasz tanczerzyk opowiada o łapowkach??Kun by sie usmiał>>>>Materiał dowodowy zgromadzony w toku tej kontroli ma, w mojej ocenie, charakter porażający. Wiele rzeczy już widziałem, natomiast skala tej patologii jest porażająca – powiedział Janusz Pawelczyk, p.o. dyrektora delegatury NIK w Białymstoku, która przeprowadziła kontrolę.

  Zaznaczył, że nieprawidłowości mogły sięgnąć “niewyobrażalnej kwoty”: według niego może chodzić nawet o ok. 90 mln złotych.Jak pisaliśmy w “Wyborczej”, tydzień temu Najwyższa Izba Kontroli skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu.

 3. lustrator pisze:

  A wtedy to przed tez putin rozpetał propagande antyunijna a przeca Anglia bedzie broniona przez NATO.Zakrec jeszcze pupcia mieciu to posmiejemy sie.

 4. lustrator pisze:

  skala waszego zidiocenia odpowiada zidioceniu anglikow przed brexitem.Mieciu.

 5. lustrator pisze:

  kogo to NATO bedzie bronic jak lepen i narod francji bedzie tak zidiocialy jak ty i zapragnie putina razem z orbanem i fiutem ze slowacji.Jak fdp zapragnie wspolpracy gospodarczej z putinem bo gospodarka im sie wali a oni obiecali.Jak za adolfka i ci sami idioci.I taki sam 1939.

 6. lustrator pisze:

  bezpieczeństwa jej krajów, bo w tym zakresie gwarantem jest NATO.>>>Tak tak mieciu, takim gwarantem jak twoj rozum od poczatku wieku tym bardziej jak nastanie trumfik mały.A putin wie ze NATO nas obroni tak wiec juz przestanie placic lepen bo przeca nato nas obroni.

 7. lustrator pisze:

  mieciu nie badz debilem.Mnie nie interesuja obywatele Francji i kogo nagle polubia, mnie interesuje putin na granicy POLSKI .A co do lapowkarstwa to mieciu widac ze nie jestes zorientowany co do sali i wielkosci zlodziejstwa w pisie i solidarnej polski .I wiesz co ,go…no mnie to obchodzi.Mozesz nadal byc idiotom i krecic pupciom na zakretach..

 8. Obywatel pisze:

  Nie ma znaczenia czy putin jest zadowolony z Marcona i Scholza. Obywatele ich kraje nie są zadowoleni z takich przywódców i mają prawo ich zmienić na takich co będą chcieli zmienić politykę wewnętrzną jak i unijną. Odbiurwienie unii wcale nie stanowi zagrożenia bezpieczeństwa jej krajów, bo w tym zakresie gwarantem jest NATO.
  Usulce już dziękujemy. NIech zabierze ze sobą kilkudziesięciu złodziei i łapówkarzy! Jakoś dziwne, ale afera łapówkarska w żaden sposób nie przeszkadza politykom z ugrupowania do którego należy KO…. Może chłopaki też chcą brać przykład z góry a obecna nagonka to wyłącznie czyszczenie z konkurencji?

 9. lustrator pisze:

  a tu specjalne wydanie dla matolkow polskich>>>>Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej, że w latach 2021-2023, jeszcze za czasów Mariusza Błaszczaka, Żandarmeria Wojskowa użyła kajdanek wobec żołnierzy łącznie 570 razy. – Chciałbym, żebyśmy mieli to jasno sprecyzowane. To procedury, które zawsze są realizowane przez ŻW i prokuraturę wojskową, a nie przez polityków – podkreślił wiceszef resortu Cezary Tomczyk. Więcej na ten temat w artykule: “Szef MON komentuje śmierć żołnierza:

 10. lustrator pisze:

  no to matolecki polskie najwyzszy czas juz wylaczyc wirowanie.Taki knefel z prawej strony bo pewnie juz wam lby urywa.Dziwnym trafem putin nie jest zadowolony z Macrona i Scholza.Booooooo……. to jedyne partie ktore nie wziely nigdy pieniedzy o putinka.Reszta bierze rowno a w tym afd.Az mi was zal ze tez nie bierzecie ale robicie za idiotów pitina.Ale za darmo????

 11. do lustrator pisze:

  Rzeczpospolita nie spocznie dopuki nie złapie bandyty który zabił zołnierza zapowiedział Kamysz.Drugi Radek złotousty.Donald ustaw do pionu chłopcuw bo ich szelki cisną.

 12. do lustrator pisze:

  aniu anonimku lustratorku nieosmieszaj sie juz nie opadniesz nizej juz osiagnełes dno

 13. anonim pisze:

  lustratorku, ale ty jesteś dobrze poinformowany co piszą sowieckie gazety i co naszczekał putin!
  Taki to z ciebie rusofil i sowiecki trol lub posowiecki kundel…..

 14. lustrator pisze:

  Rosja: Niech Macron i Scholz podadzą się do dymisji

  Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy zaraz po tym, jak opublikowano wstępne wyniki głosowania, z satysfakcją ogłosił na swym oficjalnym koncie w komunikatorze Telegram: „Hańba Europy, czyli Macron i Scholz z hukiem przegrali”.

  Według niego jesteśmy świadkami „krachu” polityki francuskiego prezydenta.
  Rosję wybory europejskie w sumie rozczarowały, bo, jak napisała „Rosyjska Gazeta”, organ rządu, „do rewolucji nie doszło”. Według komentatora dziennika Jewgienija Szestakowa tylko „na razie”.

 15. do lustrator pisze:

  Jak tam aniu straszenie Radzia ze skonczyły sie zarty po smierci zołnierza.Ale Łukaszenka sie wystraszył

 16. Obywatel pisze:

  Po nocnych naradach u ludowców kształtuje się pogląd, iż od PiS-u mogą dostać więcej….

 17. Obywatel pisze:

  Braun to nie nasz klimat, ale może próbuje wzorem Konrada Walenroda rozwalać mumię w jej mateczniku….?

  Nikt nie zapomniał zdradka sikorskiego jak z ławrowem na balkonie pałacyku w Wilanowie konferowali o intensyfikowaniu wpływu sowietów na działalność polskiej dyplomacji czego pokłosiem były wykłady ławrowa dla polskich dyplomatów.

  I taka to ci histeria tej niepamięci!

 18. do lustrator pisze:

  A tusk nie pozwoli sypac piach w tryby wspólpracy z Rosją jaka by ona nie była.

 19. do lustrator pisze:

  aniu lustratorku anonimku co do dupy to ty szykuj posladki sam uzewnętrzniles sie co i gdzie masz

 20. lustrator pisze:

  a to taka wasza wschodnia mentalnosc miecia polskiego.>>>”Uważam, że trzeba być ostatnią łajzą bez honoru, aby tak za przeproszeniem srać na własne poglądy. To tak jakby ktoś, kto codziennie powtarza, że Rosja to totalitarne, terrorystyczne państwo i śmiertelny wróg Polski (co jest prawdą), poszedł nagle na etat do Gazpromu” – tak Jakub Żulczyk, znany pisarz, komentuje transfer Grzegorza Brauna do Parlamentu Europejskiego. Użytkownicy portalu X (dawny Twitter) zarejestrowali, że Grzegorz Braun polecił wynieść z sali do głosowania flagę Unii Europejskiej. “Ważna interwencja posła Grzegorza Brauna dziś w lokalu do głosowania! Symbol Unii Europejskiej nigdy nie powinien być w miejscu centralnym. Tu jest Polska” – napisała Korona, składowe ugrupowanie Konfederacji, którego liderem jest Braun.

 21. lustrator pisze:

  Szykujcie juz tren dla Ursulki i pasiaki dla eurozłodziei, znacząco większych niż Rysio-podróżnik.>>>>tak tak to prawda cala ekipa ziobry czy obajtka to pestka w porownaniu z zegarkiem nowaka.

 22. lustrator pisze:

  Po wyborach przegranych Macron rozwiązuje parlament.To jest zachodnia demokracja.>>>>zaiste rozwiazuje .Ale ty mieciu nadal nie wiesz dlaczego.To jest wlasnie mentalosc wschodnia.

 23. lustrator pisze:

  raczej ty mieciu szykuj juz dupe do przyjecia nieprzyjaciół.Tak generalnie to nie wiesz z czego sie cieszysz ale to dobry znak.Umrzesz niezorientowany.Ale z honorem.

 24. Obywatel pisze:

  Wyniki podane przez Redakcję jakoś nie korespondują z oficjalną informacją PKW.
  Znów ktoś próbuje zaklinać rzeczywistość…..

  Jakby nie patrzeć to pyrusowe zwycięstwo koalicji, która zaczyna pękać w szwach. PSL zostało pożarte przez Hołownię a SLD przez Biedronia! Jeszcze chwila i będzie nowe rozdanie w parlamencie…

  Jak wynika z oficjalnego przekazu TVN ugrupowanie zrzeszające KO może mieć kłopot z utrzymaniem władzy w europarlamencie zważywszy, iż ster rządów Francji i Niemiec przejmie w tym roku skrajna prawica! Szykujcie juz tren dla Ursulki i pasiaki dla eurozłodziei, znacząco większych niż Rysio-podróżnik.

 25. do lustrator pisze:

  mezczyzni biologiczni w ciązy oczywiscie

 26. do lustrator pisze:

  Moze Zukowska sie wypowie czy mezczyzni biologiczni na granicy sa dyskryminowani

 27. do lustrator pisze:

  Rózyczka stwierdziła ze strzelanie zołnierzy jest skrajnie niebezpietrzne prawie tak jak dzganie ich smiertelnie nozami

 28. do lustrator pisze:

  Po wyborach przegranych Macron rozwiązuje parlament.To jest zachodnia demokracja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

piotr k drop legnicaeu

Akt oskarżenia dla trenera – pedofila z Legnicy

Read More →