PWSZ_prezentacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Wybory wygrała Koalicja Obywatelska. Kto ma mandat

Przez   /   09/06/2024  /   11 Comments

Według wyników exit poll, z Dolnego Śląska i Opolszczyzny do Parlamentu Europejskiego dostali się Stanisław Tyszka (Konfederacja), Anna Zalewska (PiS), Bogdan Zdrojewski (KO) i Andrzej Buła (KO). Prawdopodobnie mandaty zdobyli też Michał Dworczyk (PiS) i Krzysztof Śmiszek (Lewica). Wygląda na to, że w europarlamencie nie będzie miejsca dla eurodeputowanych Beaty Kempy (PiS) oraz Róży Thun (Trzecia Droga).

Exit poll przygotowany przez Ipsos na zlecenie przez Ipsos na Polsatu, TVN i TVP wskazuje na zdecydowane zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej, na którą w skali kraju zagłosowało aż 38,2 proc. wyborców. To daje partii Donalda Tuska 21 miejsc w Parlamencie Europejskim.

Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,9 proc. (19 mandatów) po raz pierwszy od lat przegrało wybory z KO.

Trzecią siłą jest nie Trzecia Droga (8,2 proc. – 4 mandaty), ale Konfederacja (11,9 proc. – 6 mandatów), co – jak wskazuje marszałek Sejmu Szymon Hołownia – potwierdza, że “Europa brunatnieje”. Inne eurosceptyczne ugrupowania (komitety wyborcze Polexit i Bezpartyjni Samorządowcy) zalazły się pod progiem wyborczym.

Niewielką reprezentację w europarlamencie będzie miała Lewica (6,6 proc. – 3 mandaty).

W naszym okręgu spektakularny sukces odnotował Bogdan Zdrojewski, lider listy Koalicji Obywatelskiej, który – według exit poll Ipsos – zebrał 321 126 głosów (drugi wynik w kraju po Borysie Budce, przed Beatą Szydło). Do Strasburga pojedzie też opolski marszałek Andrzej Buła, numer dwa na liście KO.

Po stronie PiS-u porażkę zaliczyła druga na liście Beata Kempa. Wszystko wskazuje na to, że udało się ją przeskoczyć startującemu z trzeciego miejsca Michałowi Dworczykowi. W tym przypadku okazało się, że poparcie byłego premiera Mateusza Morawieckiego jest cenniejsze niż poparcie byłej premier Beaty Szydło. Pewne zwycięstwo zaliczyła eurodeputowana Anna Zalewska, co raczej nie jest zaskoczeniem.

Przepadli wystawieni na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie kandydaci Trzeciej Drogi, nie tylko będąca liderką listy europosłanka Róża Thun, ale też nowy dolnośląski marszałek Paweł Gancarz i Ryszard Petru.

Nasz okręg jest jednym z trzech w Polsce, gdzie mandat zdobyła Lewica (brawo Krzysztof Śmiszek).

Frekwencja była niska: 39,7 proc. Do urn wyborczych ruszyli raczej wyborcy miejscy. Wieś została w domach, co zaszkodziło wynikowi PiS-u.

FOt. PIXABAY

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 13 dni temu dnia 09/06/2024
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 9, 2024 @ 10:37 pm
 • W dziale: wiadomości

11 komentarze

 1. do lustrator pisze:

  POwodzenia

 2. lustrator pisze:

  i tobie podobnych

 3. lustrator pisze:

  alez nie mieciu.Zawolam tych wszystkich ktorzy wlasnie wykupuja mieszkania w Hiszpani ,Grecji.Anglii.I oni radosnie przyjada zeby bronic takich id…… jak ty.

 4. do lustrator pisze:

  Panie redaktorze skoro tak się dzieje ze wygrywa skrajna prawica populisci to moze pan wytłumaczy dlaczego tak jest.

 5. do lustrator pisze:

  staniesz na granicy z Rózą lewicą i tecza uchodzcami i ukraincami co nie chca walczyc.Bo Polskie nieroby i zołnierze tego nie zrobia

 6. lustrator pisze:

  alez nie bede mieciu bo musisz miec to co lubisz.

 7. do lustrator pisze:

  Aniu lustratorku anonimku bedziesz bronił kraju jak przyjdą

 8. lustrator pisze:

  krotko mowiac mieciu zeby nie bylo to za trudne.Obecnosc braunow ,lepenow, szydłow i calego tego miksu mieciu to obecnosc putina i twoja bezradnosc jak ….przyjdą.Jak w 1939.

 9. lustrator pisze:

  ożna oczekiwać radykalnej i rychłej zmiany polityki migracyjnej w UE, szczególnie gdy politykę Francji będzie prowadzić Le Pen.>>>>alez mieciu jasne ze mozna tylko ciekawe bedzie jaki bedzie tego bedzie efekt.Pamietam ze za adolfka było podobnie tyle ze czasy byly inne A pani lepen jak wiemy chodzi na pasku i pieniadzach putina.Tak wiec mieciu doczekam jeszcze czasów ze ci zeby wypadna z tego smiechu i radosci..

 10. lustrator pisze:

  alez mieciu ona przynajmniej umiała w paru jezykach dogadac sie w europie a pani szydlo nawet gudbaj nie da rady.Taka jest przepasc mieciu miedzy tymi paniami bo o intelektualnej to nawet szkoda dyskutowac.Tak jak i z twoja..

 11. Obywatel pisze:

  Odmiennie do wywodów 3ligowego płaczka i redakcji Europa zaczyna doceniać wartości kulturowe i gospodarcze poszczególnych państw. Marcon po ogłoszeniu wyników wyborów rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. W Polsce widać również przeorientowanie wyborców, którzy odchodzą od modeli euroserwilizmu. Stąd taki wzrost poparcia dla Konfederacji, która w koalicji z następcami PiS może przejąć władzę, co mogą potwierdzić nadchodzące wybory prezydenckie.

  Można oczekiwać radykalnej i rychłej zmiany polityki migracyjnej w UE, szczególnie gdy politykę Francji będzie prowadzić Le Pen. Również w Niemczech partia premiera zaliczyła totalny upadek poparcia, co w najbliższych wyborach przełoży się na zwycięstwo radykalnej prawicy.

  Fajnie, że tuman-odszczepieniec (odeszła z klubu partii, która wprowadziła ją do europarlamentu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

piotr k drop legnicaeu

Akt oskarżenia dla trenera – pedofila z Legnicy

Read More →