Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Zatrzymali odkrywkę pod Legnicą, pomagają innym

Przez   /   28/09/2019  /   No Comments

W Letia Business Center spotkali się ludzie, którzy 10 lat temu z nieżyjącą już Ireną Rogowską – wójt gminy Lubin – zorganizowali referendum w obronie przed kopalnią węgla brunatnego w pobliżu Legnicy.  Objęło teren sześciu gmin i do teraz jest największym udanym referendum lokalnym, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w Polsce.

10 lat temu groźba pod budowę odkrywkowej kopalni węgla pomiędzy Legnicą, Lubinem a Ścinawą była bardzo realna. Wiązałoby się to wysiedleniem około tysiąca osób, zagładą kilku wiosek, przełożeniem rzek, osuszeniem jezior. Władze planowały zabezpieczenie złoża, a to oznaczało wstrzymanie budownictwa i rozwoju regionu na lata. Ludzie obronili się przed tym zagrożeniem, choć nie było to łatwe. Po serii protestów, blokad, na terenie 6 gmin (gmina wiejska Lubin, Ścinawa, Prochowice, Miłkowice, Kunice, Ruja) przeprowadzono referenda, w którym ponad 91-97 procent głosujących opowiedziało się przeciwko odkrywce. Ponieważ ówczesny rząd opierał się przed zaakceptowaniem woli mieszkańców, organizatorzy protestów wspólnie z ówczesną europosłanką SLD Lidią Geringer de Oedenberg poprosili o interwencję Komisję Petycji w Parlamencie Europejskim.

- Nasze działania miały wymiar historyczny i obywatelski. Jest takie hasło: “Głosuję – decyduję”. Wtedy mieszkańcy zdecydowali o swojej przyszłości – mówi Tomasz Waśniewski, prezes Fundacji “Rozwój Tak – Odkrywki Nie”.

Waśniewski uważa, że rozwój kopalni węgla i energetyki węglowej nie przystaje do wyzwań XXI wieku. Zdaniem Jakuba Gogolewskiego z zarządu fundacji, to dobrze, że odstąpiono od pomysłu eksploatacji 5 mld ton węgla brunatnego zalegającego w regionie Legnicy. – Z punktu widzenia przyszłości energetyki i zmian klimatycznych gospodarka musi rozwijać się w innym kierunku – twierdzi.

10 lat temu na czele protestu stanęli samorządowcy: ówcześni włodarze gmin zagrożonych odkrywką.

- Ale sami, bez społecznej mobilizacji, nie bylibyśmy w stanie niczemu zapobiec – mówił Waldemar Kwaśny, ówczesny wójt gminy Miłkowice, a obecnie członek rady Fundacji  ”Rozwój Tak – Odkrywki Nie”. Dla 19 osób przygotowano statuetki, które wczoraj zostały wręczone w Letii.

- Staramy się kultywować pamięć tamtych wydarzeń i podkreślać zasługi osób, które podjęły trud przeciwstawienia się odkrywce – mówi Tomasz Waśniewski.

Fundacja “Rozwój Tak – Odkrywki Nie” nie rozwiązała się po sukcesie referendum. Wspiera mieszkańców Złoczewa i innych części Polski, gdzie buduje się odkrywkowe kopalnie węgla.  Ma doświadczenie w walce z potężnym energetycznym lobby. Wie, jak zwyciężać.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1730 dni temu dnia 28/09/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 28, 2019 @ 8:43 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

piotr k drop legnicaeu

Akt oskarżenia dla trenera – pedofila z Legnicy

Read More →