Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Zapraszamy do Rynku na wystawę prezentującą dzieje Domu Strzeleckiego

Przez   /   27/07/2022  /   No Comments

Wystawa prezentuje dzieje Domu Strzeleckiego – budowli, która przez stulecia towarzyszyła ważnym wydarzeniom w życiu miasta i nierozerwalnie łączy się z dziejami Towarzystwa Strzeleckiego.

Prezentowane są  grafiki Legnicy, na który widnieje – położona za murami  miasta – siedziba legnickich strzelców.

Barwny tłum,  podążający główną aleją parku to niedzielny obrazek, który od ponad dwóch  wieków towarzyszy legniczanom.  Dom Strzelecki, który mijają przepełniony  jest wspomnieniami, które – jak pięknie pisał kronikarz Legnicy Arnold zum Winkel – łączyły kiedyś wielu szczęśliwych ludzi.

To tutaj podziwiać można było  liczne rzeźby i „baśniowe” oświetlenie, słynne „Kaiserbeleuchtung”, które „świetlistym łukiem rozciągało się nad główną  aleją” . To tutaj wyprawiano słynne uczty z okazji urodzin cesarza, jubileuszy i wystaw ogrodniczych.

I właśnie o tym opowiada plenerowa wystawa promocyjna „Od Domu Strzeleckiego do Centrum Witelona”, którą do 3 września prezentujemy na legnickim Rynku.

Na ekspozycji przedstawiono skomplikowane dzieje związane z lokalizacją i kolejnymi przebudowami Domu Strzeleckiego. Nie zabrakło historycznych kart pocztowych prezentujących wnętrze i otoczenie legnickiej siedziby strzelców – słynnych rajskich ogrodów miasta. Można również obejrzeć karty pocztowe ze słynnych wystaw ogrodniczych oraz świąt strzeleckich.

Dodajmy, że obecnie dawnym Domu Strzeleckim powstaje Centrum Witelona. Na jednej z plansz z wystawy obejrzymy jego wizualizację. Organizatorami wystawy są Muzeum Miedzi,  portal Liegnitz.pl, Urząd Miasta. Partner wydarzenia – KGHM Polska Miedź.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 422 dni temu dnia 27/07/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 27, 2022 @ 10:39 am
  • W dziale: kultura, styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

379690090_608338204835650_5668499763490375442_n,klOWfqWibGpC785HlXs

Legnica. Przybywa słońc w Słonecznym Przejściu

Read More →