Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Tanim kosztem Pielgrzymka wyremontowała ważną drogę

Przez   /   20/06/2024  /   No Comments

Wydając z własnego budżetu niespełna 7 tys. zł gmina Pielgrzymka wyremontowała liczącą 2,5 kilometra drogę Proboszczów – Bełczyna. Trasa jest mocno uczęszczana, bo internetowe aplikacje wskazują ją kierowcom jako najlepszy dojazd w kierunku Wlenia. Dzięki dotacjom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego samochody jadą już po równym asfalcie bez dziur i kolein.

Proboszczów – Bełczyna to droga gminna wiodąca w pobliżu największej atrakcji turystycznej gminy Pielgrzymka, pozostałego po wygasłym wulkanie stożka Ostrzyca o regularnym kształcie przywodzącym skojarzenia z japońską Fudżijamą. Poza przyjezdnymi, z drogi intensywnie korzystają właściciele przylegających do niej pól uprawnych. Jej stan techniczny był zły. Nie tylko ze względu na liczne spękania i ubytki asfaltu, ale też przez pobocza, które w czasie ulewy podmywała spływająca z góry woda. Niebogata gmina, zabiegała o środki zewnętrzne na jej remont.

Wójtowi Tomaszowi Sybisowi udało się pozyskać na ten cel prawie 732 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Ponad 613,7 tys. zł dołożył marszałek Dolnego Śląska ze budżetu na ochronę gruntów rolnych. W ramach wkładu własnego gmina zabezpieczyła 6,9 tys. zł. I oto efekt.

Inwestycja polegała m.in. na wzmocnieniu istniejącej nawierzchni bitumicznej jezdni. Asfalt pojawił się też na zjazdach i mijankach, wcześniej szutrowych. Wykonawca – spółka Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Jałowca – odtworzyło pobocza z kruszywa kamiennego skropionego emulsją asfaltową. Gmina zadbała o odwodnienie terenu, wymianę uszkodzonych przepustów i inne prace zabezpieczające newralgiczny odcinek drogi przed zalewaniem.

Z końcem maja droga przeszła odbiory końcowe. Kierowcy, którzy niejednokrotnie między Proboszczowem a Bełczyną uszkadzali sobie pojazdy, docenią różnicę.

FOT. GMINA PIELGRZYMKA

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

411-248601

Policjanci zatrzymali samochodowych złodziei

Read More →