PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Wyzwolenia” – arcydzieło teatru – w Złotoryi

Przez   /   28/10/2019  /   No Comments

Legnicki teatr przyjedzie do Złotoryi. We wtorek w Domu Spotkań i Integracji Społeczenej pokaże spektakl, o którym krytycy piszą, że “jest arcydziełem teatru”, “jednym z najlepszych przedstawień minionego sezonu”.  Mowa o “Wyzwoleniach” Magdy Drab w reżyserii Piotra Cieplaka. Złotoryjanie, nie przegapcie okazji. Wstęp wolny.

“Wyzwolenia” przyjadą do Złotoryi w ramach projektu Instytutu Teatralnego pod nazwą “Teatr Polska”. Jedenasty rok z rzędu Instytut finansuje wystawienie najlepszych przedstawień teatralnych w miejscowościach, które nie mają swojej sceny. Teatr Modrzejewskiej w Legnicy był już z “Wyzwoleniami” w Żarach, jutro (29 października o godz. 18) pokaże je w Złotoryi, a potem w Brzegu Dolnym. Jarocinie, Koninie i Chojnowie.

Punktem wyjścia dla legnickich “Wyzwoleń” jest napisany w 1902 roku – pod koniec długiego majaku o odradzeniu się Polski – dramat Stanisława Wyspańskiego “Wyzwolenie”.  ”Trzeba było talentu, młodzieńczego tupetu i autoironicznej odwagi Magdy Drab, by przepisać na nowo i nadać współczesny język oraz sens dramatowi Wyspiańskiego sprzed ponad 115 lat. Potrzebny był reżyserski talent i doświadczenie Piotra Cieplaka, by – wespół ze świetnie zestrojoną drużyną aktorską – całość precyzyjnie poskładać w spektakl tyleż groteskowo śmieszny, co przerażający” – pisał Grzegorz Żurawiński po premierze z 16 marca. Kilka dni temu “Wyzwolenia” Drab i Cieplaka zrobiły furorę na Konfrontacjach Teatralnych w Lubinie.  Krytyk teatralny Tomasz Domagała napisał wprost, że legnicki “spektakl jest arcydziełem teatru. Wszystko tam jest skończone i spełnione. Tekst Drab, reżyseria Cieplaka, ruch sceniczny Leszka Bzdyla, scenografia Andrzeja Witkowskiego, wreszcie muzyka Pawła Czepułkowskiego i Michała Litwińca. Błyszczy zespół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy z Magdaleną Drab na czele: Magda Skiba, Ewa Galusińska, Magda Biegańska, Zuza Motorniuk, Małgorzata Urbańska, Katarzyna Dworak, Małgorzata Patryn, Gabriela Fabian, Anita Poddębniak, Paweł Palcat, Bogdan Grzeszczak, Bartosz Bulanda, Robert Gulaczyk, Rafał Cieluch, Mateusz Krzyk. ”

FOT. KAROL BUDREWICZ

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 281 dni temu dnia 28/10/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 28, 2019 @ 12:29 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

glomb-018-1024x683 (1)

Teatr Modrzejewskiej wznawia działalność

Read More →