Starostwo
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Wyjedź z Galerią Sztuki na niedzielną wycieczkę

Przez   /   24/09/2021  /   No Comments

Już w tę niedzielę (26 września) wyruszy autokarowa wycieczka do Lubiąża na święto rzeki Odry. Uczestnicy wezmą udział w spacerze i happeningu Sióstr Rzek „Dajmy przestrzeń rzekom, ludziom – bezpieczeństwo”, a także wysłuchają premiery „Pieśni dla Odry”. Wydarzenie odbędzie się z udziałem wielu polskich artystów i aktywistów. Dzień zwieńczy koncert „Muzyka łęgów” Michała Zygmunta w klasztorze Cystersów.

Galeria Sztuki organizuje bezpłatny transport i udział w wydarzeniu. Ilość osób ograniczona – obowiązują zapisy pod adresem galeria@galeria.legnica.eu oraz pod numerem telefonu 535 600 599. Odjazd o godz. 14:30 z parkingu przy Szkole Podstawowej nr 4 (ul. Murarska). Powrót do Legnicy o godz. 20:00.

Pierwszą część niedzielnego spotkania poprowadzi Cecylia Malik, która gościła w ostatni czwartek w legnickiej Galerii. Artystka i performerka opowiedziała przybyłym  o swoich działaniach mających na celu ochronę polskich rzek. W ramach spotkania odbyła się projekcja filmu „Siostry Rzeki” dokumentującego walkę o Wisłę kolektywu „Obywatele dla wody” (w którym działają artyści i ekolodzy), a także warsztaty plastyczne. Uczestnicy wykonali tablice z nazwami rzek – zostaną one wykorzystane podczas niedzielnego happeningu w Lubiążu.


„Siostry Rzeki” to kolektyw zainicjonowany przez Cecylię Malik i współtworzony razem z Anną Grajewską i Agatą Bargiel. Jego członkinie stają się głosem polskich rzek w proteście przeciw ich zanieczyszczaniu, betonowaniu, niszczeniu. Wyrażają swój sprzeciw wobec bezdusznego niszczenia natury zanurzając stopy w nurcie wody i trzymając w rękach tablice z imionami wybranych przez siebie rzek, śpiewając pieśń „Siostry Rzeki przybywajcie”, a także tworząc kolekcję kostiumów kąpielowych z proekologicznymi hasłami. Kolektyw najwięcej działań poświęca rzece Wiśle, którą – przy wsparciu organizacji ekologicznych i przyrodniczych – chce ochronić przed planowaną budową drogi wodnej E40 oraz powstaniem zapory w Siarzewie, będącej poważnym zagrożeniem dla ekosystemu. O tych właśnie działaniach opowiada wyreżyserowany przez Cecylię Malik film, zaprezentowany wczoraj w legnickiej Galerii. Dokument otrzymał nominację w kategorii najlepszy film dokumentalny na 4. BNP Paribas Green Film Festival. Wciąż można go obejrzeć tutaj: tutaj.

Wydarzenie jest częścią projektu „Ekologia jest sztuką” realizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 22 dni temu dnia 24/09/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 24, 2021 @ 2:11 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Baśń-o-pięknej-Parysadzie-i-o-ptaku-Bulbulezarze2-1200x600

Teatr Modrzejewskiej gra też dla najmłodszych widzów

Read More →