PWSZ_prezentacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiedza  >  Current Article

Wychowanie – jako napełnianie naczynia

Przez   /   13/03/2015  /   No Comments

Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy zaprasza na otwarcie ekspozycji fotogramów pracy warsztatowej lepienia w glinie pt. Wychowanie – jako napełnianie naczynia. Otwarcie wystawy odbędzie się 16 marca 2015 roku o godzinie 13:30 w sali 34 w budynku A.

Warsztaty lepienia w glinie, odbyły się 12 stycznia 2015 r. w ramach zajęć z przedmiotu „Sztuka w edukacji wczesnoszkolnej” na III roku studiów licencjackich na kierunku Pedagogika, specjalność Edukacja Wczesnoszkolna. W zajęciach wzięło udział 70 studentów a koordynatorem warsztatów był dr Grzegorz Niemyjski – asystent na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Celem warsztatów lepienia w glinie było uwrażliwienie przyszłych pedagogów i rozwijanie odpowiedzialności za drugiego człowieka, którego będą wychowywać oraz edukować. Wychowanie jest procesem twórczym a pedagodzy – rzeźbiarzami w najdelikatniejszej – bo ludzkiej materii.

W wielu kulturach glina uchodzi za materiał pierwotny, z którego powstał człowiek, między innymi biblijna i mezopotamska. Człowiek podobnie jak glina jest delikatną materią, na której jak na „tabliczkach glinianych” zapisują się jego doświadczenia, pozytywne i negatywne. Już w dzieciństwie mogą powstawać pierwsze rysy – zranienia, które wkomponowane w całość procesu rozwoju (lepienia) mogą stanowić dodatkowy atut a nie wadę.

Mały, nieukształtowany jeszcze człowiek jak ruchoma glina funkcjonuje w pracowniach różnych rzeźbiarzy. Dzieje się to w rodzinie, grupie rówieśniczej, w mediach i w szkole. Doświadczenie lepienia w glinie to analogia procesu wychowania. Pedagog ma w rękach plastycznego, młodego człowieka, którego można w każdej chwili uszkodzić lub zniszczyć. Proces wychowania jest bardzo delikatny. Aby z masy plastycznej, jaką jest glina mogła powstać piękna forma twórca musi opierać się na kanonach rzeźbiarskich. Podobnie wychowanie powinno opierać się na najwyższych, sprawdzonych wartościach. Bez zaplanowanej struktury w procesie lepienia może powstać przypadkowa bryła, która nigdy nie będzie naczyniem.

źródło: PWSZ w Legnicy

foto: aleksandrakus.pl

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3345 dni temu dnia 13/03/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 13, 2015 @ 11:05 am
  • W dziale: wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

279476785_522998809557545_2288762234184213085_n,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Zaczyna się matura. Życzymy połamania piór

Read More →