Akademia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Wieczór z T. Stupnickim i jego poezją w bibliotece

Przez   /   04/12/2019  /   No Comments

Tadeusz Stupnicki – legnicki prawnik i poeta – wydał trzeci tomik wierszy: “Zanim przebuczę”. W piątek 6 grudnia o godz. 18 razem ze swymi przyjaciółmi będzie oczekiwał na miłośników poezji w siedzibie Legnickiej Biblioteki Publicznej (ul. Piastowska 22). Spotkanie z poetą poprowadzi Krystyna Zajko-Minkiewicz. Polecamy!

Tadeusz Stupnicki długo pisał do szuflady. Tylko nielicznych przyjaciół dopuszczał do tych zapisków. Dwa lata temu za ich namową odważył się na debiut: wybrał 28 wierszy z różnych okresów i wydał je w zbiorku pt. “Takie tam”. W maju br ukazał się tom “Cz z łzy”. Świeża książka “Zanim przebuczę”, która 6 grudnia będzie mieć swą premierę, zawiera dokonany przez Grzegorza Żurawińskiego wybór 22 wierszy z tamtych dwóch wydawnictw poszerzony o 11 nowych utworów.

W przedmowie do tomiku przyjaciel autora Grzegorz Żurawiński napisał: “Ta poezja, utkana z łez, skrywanego przed światem cierpienia i poczucia samotności, przenosi nas w intymny, ale opisywany subtelnie i z nadzwyczajną delikatnością świat człowieka naznaczonego smugą cienia. Czy jest w nim odrobina nadziei, gdy pisze „witaj jabłka druga połówko/ szkoda że tak późno później”? Nie wiem. Więcej w tych strofach stoickiej rezygnacji, owego machnięcia ręką na wszystko, co diabli nadali, albo Bóg ofiarował. Bo przecież „zmokło co miało zmoknąć/ zwiać co zwiało/ zostać co zostało”. Jednego jestem pewien. Tadeuszowe wiersze nie nadają się na akademie. Ani te ku czci, ani te z okazji, czy jakiekolwiek ku pamięci. Głośne czytanie też im nie pomaga, choć jeden z wierszy legnicki tercet folkowy HuRaban przerobił na zgrabną piosenkę. To poezja do czytania w skupieniu i ciszy. Najlepiej po zmroku.”

Akademii w Legnickiej Bibliotece Publicznej nie będzie. Zmrok za oknem – owszem. Ciekawi ludzie w środku. Poza tym słowa. One przede wszystkim.

Zapraszamy!

FOT. GRZEGORZ ŻURAWIŃSKI

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

vaccination-2722937_1920

Legnica łamie się w sprawie szczepionek HPV? Za późno

Read More →