AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Koncert Madrygału. Pamięci Henryka Karlińskiego

Przez   /   05/12/2019  /   No Comments

5 grudnia, w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej, odbędzie się koncert poświęcony pamięci Henryka Karlińskiego – wybitnego i nieodżałowanego animatora legnickiej kultury, dyrygenta, pedagoga, Honorowego Obywatela Legnicy. Początek koncertu o godz. 19.00. Wystąpi chór Madrygał, który został założony przez Henryka Karlińskiego dokładnie 70 lata temu.

Podczas koncertu usłyszymy m.in. utwory po raz pierwszy wykonywane przez obecny skład chóru.
Bilety w cenie: 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy) są do nabycia w Galerii Satyrykon (Rynek 36).

W tym roku mijają 44 lata od śmierci Henryka Karlińskiego. Ten wyjątkowy twórca kultury, którego imię nosi dziś Legnickie Centrum Kultury oraz jedna z legnickich ulic, dzieciństwo i młodość spędził we Francji. Studia w konserwatorium w Tuluzie przerwała mu wojna. Jako żołnierz armii polskiej na Zachodzie wrócił do kraju w 1947 r. Rozpoczął wtedy pracę w szkole powszechnej w Dusznikach Zdroju, gdzie uczył języka francuskiego. W Legnicy osiadł w 1949 r. Początkowo był nauczycielem i kierownikiem świetlic w kilku tutejszych szkołach. W 1958 r. zatrudniono go w nowo powstałym Miejskim Domu Kultury, z czasem przemianowanym na Legnicki, a następnie Wojewódzki Dom Kultury. Mimo poważnej choroby serca, Karliński działał tam do końca życia.

Teatr i muzyka chóralna – te dwie dziedziny sztuki były Mu najbliższe. Działalność dyrygencką rozpoczął w 1949 r., kiedy to przy Szkole Podstawowej nr 1 na Zakaczawiu założył chór Madrygał. Początkowo dziecięcy zespół, w latach 60. przeobraził się w chór mieszany. Dziś Madrygał – wciąż aktywny chór – rozsławia Legnicę w kraju i za granicą.

Karliński wiele działań poświęcał ukochanej muzyce chóralnej. To właśnie on powołał do życia turniej chórów, który dziś – pod nazwą Legnica Cantat – jest jednym z najważniejszych konkursów chóralnych w Polsce.

Henryk Karliński był osobą wyjątkową. Jego wszechstronną wiedzę, talent i wytrwałość, z jaką realizował marzenia w niełatwych dla kultury czasach, do dziś wspominają dawni chórzyści, muzycy i animatorzy kultury.

Zapraszamy na koncert!

Źródło: EGO/ Legnickie Centrum Kultury

RYC. LCK.ART.PL

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 324 dni temu dnia 05/12/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 5, 2019 @ 11:54 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

wystawa_ZPAP4

“Ogrody pamięci”. Malarstwo Marii Rogali we Wrocławiu

Read More →