Starostwo1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Waloryzacja ZUS. O ile wzrosną renty i emerytury

Przez   /   27/02/2015  /   No Comments

Tegoroczna waloryzacja obejmuje wszystkie świadczenia emerytalno – rentowe, do których prawo powstało przed dniem 1 marca 2015 roku. W sprawie waloryzacji emerytur i rent nie trzeba składać wniosku, jest ona przeprowadzana z urzędu.

 

Waloryzacja świadczeń w 2015 r. jest przeprowadzona przez ZUS w formule mieszanej: procentowo-kwotowej. Waloryzacja od 1 marca polega na podwyższeniu kwoty świadczenia, w wysokości przysługującej w dniu 28 lutego, wskaźnikiem waloryzacji, nie mniej jednak niż o kwotę 36 zł. Wskaźnik waloryzacji ustalany jest zgodnie z art. 89 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2013, poz. 1440 ze zm.) i wynosi w tym roku 100,68 %.

Jak wyliczana jest waloryzacja?
Najpierw następuje pomnożenie kwoty świadczenia emerytalno-rentowego obowiązującego w dniu 28 lutego przez wskaźnik waloryzacji. Jeżeli uzyskany w ten sposób wzrost kwoty świadczenia jest niższy niż kwota waloryzacji określona/gwarantowana w regulującej to ustawie – następuje dodanie kwoty waloryzacji do kwoty świadczenia przed waloryzacją.
Określone/gwarantowane ustawą z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2014, poz. 1682) kwoty waloryzacji wynoszą odpowiednio:
w przypadku emerytury, renty rodzinnej, renty z tytułu niezdolności do pracy dla osób, które mają orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy – 36 zł,
w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 27 zł,
w przypadku emerytury częściowej – 18 zł.

Emilia Nowakowska

Rzecznik Prasowy
Oddziału ZUS w Legnicy

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

DSC_2017

Dwieście osób na III Energy Industry Mixer w Legnicy

Read More →