AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Viessmann zwolnił związkowca – ma wojnę

Przez   /   10/04/2024  /   No Comments

Przed Sądem Rejonowym w Legnicy ruszyła sprawa Mariusza Kwietnowskiego, zwolnionego dyscyplinarnie z firmy Viessmann Technika Grzewcza w Legnicy po tym, jak założył pierwszą w zakładzie organizację związkową. – Była to ewidentna próba zastraszania pracowników – uważa Bartosz Budziak, przewodniczący Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ Solidarność, który z grupą związkowców przyszedł wesprzeć kolegę na rozprawie.

2 października 2023 roku, miesiąc po zawiązaniu się Solidarności w Viessmannie, jej założyciel i przewodniczący Mariusz Kwietniowski dostał decyzję o rozwiązaniu umowy w trybie dyscyplinarnym. Jako oficjalny powód zwolnienia podano naruszenie zasad bezpieczeństwa.

Poszło o żółty atrament z przemysłowej drukarki, która wykonywała nadruki na wytwarzanych przez Viessmanna tulejkach. Urządzenie zapowietrzało się co jakiś czas. Aby usunąć usterkę, należało – zgodnie z instrukcją serwisantów – odlać z niego odrobinę atramentu. Mariusz Kwietniowski odlał go do plastikowej butelki po napoju, co było w zakładzie powszechną praktyką – a powinien użyć specjalnego pojemnika na chemikalia. Korzystania z butelek po napojach zabraniały wewnętrzne przepisy BHP m.in. ze względu na niebezpieczeństwo wypicia szkodliwej substancji przez kogoś przypadkowego.

Czy butelka z atramentem posłużyła wyłącznie za pretekst do wręczenia dyscyplinarki i pozbycia się związkowego agitatora z zakładu? Mariusz Kwietniowski uważa, tak i że został zwolniony w ramach odwetu.

- Wydaje mi się, że powstanie organizacji broniącej praw pracowniczych jest pracodawcy nie na rękę – mówi przewodniczący NSZZ Solidarność w Viessmann Technika Grzewcza. Decyzję o dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy zaskarżył w sądzie.

10 października sąd kazał w ramach zabezpieczenia powództwa przywrócić Mariusza Kwietniowskiego do pracy do czasu rozstrzygnięcia sporu. 16 października związkowiec wrócił na swe stanowisko. Dziś pełnomocnik firmy Viessmann złożył w sądzie wniosek o cofniecie zabezpieczenia, gdyż w międzyczasie powód dopuścił się ponownego naruszenia przepisów BHP: zapalił e-papierosa na terenie fabryki, co uruchomiło czujniki przeciwpożarowe.

Organizacja związkowa w legnickim zakładzie Viessmann Technika Grzewcza działa. Zwolnienie przewodniczącego nie wystraszyło pracowników. Dziś do Solidarności należy ok. 160 z tysiąca pracowników firmy.

- Na początku było trochę pod górę, ale teraz relacje z zarządzającymi zakładem są dobre -ocenia Mariusz Kwietnowski.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Deszcz nie popsuł święta mieszkańcom Złotoryi

Read More →