schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Tour de Konstytucja w sobotę zatrzyma się w Legnicy

Przez   /   22/06/2021  /   19 Comments

Represjonowany przez aparat PiS-u olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn oraz Robert Hojda – prezes Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych – będą gości specjalnymi legnickiego etapu Tour de Konstytucja. W sobotę 26 czerwca o godz. 11 będzie można ich posłuchać na legnickim Rynku, gdzie spotkają się wolni i świadomi obywatele. Z trasy Tour de Konstytucja wykreślono dzisiaj, niestety, Złotoryję.

Tour de Konstytucja to inicjatywa Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, wsparta przez szereg stowarzyszeń i instytucji broniących wolności i praw człowieka. Odbywa się pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Od 3 maja krąży po polskich miastach konwój z wyjątkowym egzemplarzem Konstytucji RP oraz ludźmi, którzy mają w sercu demokrację. Dzisiaj Tour de Konstytucja jest w Gliwicach, jutro będzie w Sosnowcu i Bytomiu, a w sobotę zatrzyma się na kilka godzin Legnicy, u zbiegu ul. Złotoryjskiej i Rynku.

Sędzia Michał Lewoc ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i Radosława Janowską – Lascar z legnickiego Komitetu Obrony Demokracji zapraszają, by przyjść na Rynek i skorzystać z przygotowanych na tę okazję atrakcji. Będzie można posłuchać nagrania z preambułą polskiej Konstytucji, czytaną przez Jerzego Radziwiłowicza. O znaczeniu Konstytucji, wolnościach i prawach obywateli będą mówić m.in. goście specjalni – sędzia Paweł Juszczyszyn i prezes Robert Hojda. Każdy będzie mógł odczytać fragment Konstytucji, który uważa za szczególnie dla siebie ważny. Będzie można dosiąść się do stolików prawników – prokuratorów, sędziów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy – i porozmawiać z nimi na różne tematy.  Organizatorzy zapowiadają też zabawy okołokonstytucyjne oraz konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych. Będzie można zrobić sobie zdjęcie w togach i młotkiem sędziowskim. Wszędzie, gdzie zatrzymuje się Tour de Konstytucja, obywatele składają podpisy pod zwojem z jej tekstem.

- Chcemy, żeby to było radosne święto ludzi, którzy widzą w Konstytucji wartość i chcą pokazać to dzieciom, rodzicom – deklaruje Radosława Janowska – Lascar.

Jak mówi Michał Lewoc, obecność na Tour de Konstytucja można potraktować również jako wyraz solidarności z ludźmi, którzy są represjonowani za obronę demokracji i wolności obywatelskich. – Dla nas, sędziów, wsparcie obywateli ma kluczowe znaczenie – mówi Michał Lewoc. – Chcielibyśmy wiedzieć, że nie jesteśmy sami, i dać obywatelom sygnał, że nie zostaną zostawieni sami sobie. W starciu z władzą obywatele są bez szans, jeśli nie mogą liczyć na wolne, niezawisłe sądy.

Według Michała Lewoca, brak komunikacji między sędziami a obywatelami spowodował, że łatwo było Zjednoczonej Prawicy przeprowadzić deformę wymiaru sprawiedliwości. Sędziowie wyciągnęli z tej lekcji naukę. Już nie unikają udziału w publicznych debatach, nie boję się zabierać głosu w ważnych sprawach i chętnie siadają do rozmów. Takich jakie w sobotę będą się toczyć w Legnicy.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

19 komentarze

 1. lustrator pisze:

  to jest wszytko romus dla was. Dla januszow i andz.Zamykam oczy i lece bo wiem ze wy tego nigdy nie zobaczycie. Nawet nie wiecie jak tam wejsc.Co innego radyjko maryjka .To jest zawsze, co troche nawet jak nie chcesz.

 2. lustrator pisze:

  ale skad kmotku ja caly czas w sieci i TVP a te bzdurki z onetu i tvn to tylko dla uciechy.Zeby tacy jak ty mieli radosc .No i jak widac maja romus.

 3. Roman pisze:

  Panie lustratorze te Onety ,tvn to już tak ci rozum wyprały ,że nie wiesz co to za istota z ciebie .Ale jak ci jest lepiej jak napiszesz kilka bzdur to pisz ,polemizować z toba nie warto bo komórki zblokowane.

 4. lustrator pisze:

  nie moglem sie powstrzymac od smiechu tak wiec dziele sie dobra zabawa dalej>>>>Nosze z Westerplatte”, których zakupem kilka dni temu pochwaliło się Muzeum II Wojny Światowej, pochodzą najprawdopodobniej ze szpitala psychiatrycznego na Srebrzysku w Gdańsku. Rozpoznała je rekonstruktorka, która kilka lat temu dostała nosze… w prezencie urodzinowym.Kosztowaly Muzeum 23-26 tys złotych.To jest dopiero zabawa.

 5. lustrator pisze:

  stara pierdolo z legnicy juz zamknolem wontek.

 6. Legniczanin pisze:

  Debil lustrator zawłaszczył portal!!!

  Tak już to jest w przyrodzie, że g. wypływa na powierzchnię.

  Gratulacje dla Redakcji za jej trud w promowaniu głupoty…. Chociaż dla tego idioty każdy artykuł jest już pożywką….

 7. lustrator pisze:

  daj dwie krotkie i trzy dlugie jak zrozumiesz.

 8. lustrator pisze:

  a jesli juz skonczysz te szkole dla ….za darmo to moze zrozumiesz Ten tekst.>>>Sprawa jest tylko z pozoru błaha. W sierpniu zeszłego roku Onet ujawnił proceder współpracy między wysokimi urzędnikami resortu sprawiedliwości – z wiceministrem Łukaszem Piebiakiem na czele – a wspierającymi władzę sędziami i prokuratorami oraz mediami. Założyli oni na komunikatorze WhatsApp zamkniętą grupę “Kasta”.

  Pracujący w ministerstwie sędziowie brali udział w przekazywaniu rządowym mediom materiałów, które miały kompromitować przeciwników ministra Ziobry, przede wszystkim sędziów niepokornych wobec władzy. Ataki na nich ustalano właśnie na “Kaście”.

 9. lustrator pisze:

  a ze na rynku????bo tylko tam mozna spotkac takich enteligentow jak ty co to wyksztalcili sie za darmo i dzieki temu zostali idiotami.

 10. lustrator pisze:

  .Sędziów polityków nie popieram.>>.no widzisz rozumny inaczej. On, ten sedzia wystepuje w imieniu sedziow a nie partii politycznej jak ci wmowiono dzieki partii politycznej..Sedziow , calej spolecznosci sedziowskiej. Musisz to zrozumiec ale dopiero wtedy jak skonczysz te szkole dla niepelnosprawnych wreszcie. Robotnicy strajkujacy ktorzy otrzymali wyksztacenie za darmo strajkuja we wlasnym imieniu biedaku.Paniał juz?Czy moze jeszcze troche wiadomosci…Za darmo.

 11. lustrator pisze:

  . Lepiej niech się zajmie tym do czego Państwo go przygotowało ucząc bezpłatnie na sędziego a on wykłady udziela na rynku ,takiemu sędziemu to tyl>>>>>>wlasnie to stara sie zrobic bo Panstwo kiedys wyksztalcilo go za darmo i teraz chce splacic ten dlug wobec rozumnych obywateli.

 12. lustrator pisze:

  A co z obywatelami gnębionymi ,zniewolonymi i nieintelektualnymi ,taki mądry>>>to samo mondry to samo.Sedzia zajmuje sie inteligentnymi i idiotami jesli jest tak potrzebaTak wiec nie zostawi cie w potrzebie.

 13. obserwator pisze:

  A co z obywatelami gnębionymi ,zniewolonymi i nieintelektualnymi ,taki mądry sędzia chce rozmawiać tylko z wolnymi i intelektualnymi jak wyżej w artykule wspomniano. Lepiej niech się zajmie tym do czego Państwo go przygotowało ucząc bezpłatnie na sędziego a on wykłady udziela na rynku ,takiemu sędziemu to tylko zabrać uprawnienia i obciążyć kosztami wykształcenia bo pieniądze wyrzucono w błoto .Sędziów polityków nie popieram.

 14. lustrator pisze:

  blizej dowiesz sie jak to wyglada ogladajac filmik z relacji swienta u rydzyka jak rydzyk plasa razem z calym rzondem trzymajac za rence rzond i kiecke rownoczesnie.I ten i ta byly opadajace.

 15. lustrator pisze:

  w kieckach jak ksieza trzymajac za za podwiazki

 16. Gering pisze:

  w togach będą biegać ?

 17. lustrator pisze:

  Żadnej izby dyscyplinarnej i jakiejkolwiek kontroli…. To właśnie jest deformacja demokrac>>.nie zadnej tylko tej moj ty zołtodziubku.A czemu a temu bo tak nam sie podoba.No jak ci to pasuje moj ty enteligencie w tym wydaniu. Primus inter pares >>>określenie osoby, która posiada pewien autorytet wśród pozostałych członków grupy, do której należy, jednak nie wiąże się on z żadnymi specjalnymi przywilejami. Czasem określa się w ten sposób osobę, która jest nieoficjalnym liderem danej grupy…….. Chbia biedaku nie o to ci chodzi bo to jednak nobilituje a ty bys sie popluł chetnie. No a teraz zamykam wontek z nadzieja ze konstytucja 3 maja zawita, zablysnie i po trzech tygodniach szlag ja trafi w wydaniu twoim i kurdupla..

 18. lustrator pisze:

  Sędziowie i prawnicy przy stolikach a motłoch intelektualny stłoczony pod sceną…>>>faktycznie cos w tym jest.Beda ogolone paly i czlonkowie PICu?

 19. Legniczanin pisze:

  Sędziowie i prawnicy przy stolikach a motłoch intelektualny stłoczony pod sceną….
  Juszczyszyn to w tym towarzystwie primus inter pares! Żadnej izby dyscyplinarnej i jakiejkolwiek kontroli…. To właśnie jest deformacja demokracji o której utrzymanie walczy sędziowska kasta dla utrzymania swojej bezkarności.

  Trójpodział władzy w ujęciu Monteskiusza opiera się na sprawowaniu przez obywateli kontroli nad wszystkimi formami władzy!!!

  A może przywrócić zapisy Konstytucji 3 maja? Kadencyjni sędziowie wybierani na sejmikach??? Wówczas byłoby uczciwie, ale kasta mająca oparcie w intelektualnym motłochu walczy o swoje przywileje….

  I zamykam wątek, bo portalem zaraz zawładnie lustrator….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Deszcz nie popsuł święta mieszkańcom Złotoryi

Read More →