helios1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Terrorysta z bombą na PWSZ. Policja ćwiczyła w Legnicy

Przez   /   29/11/2013  /   No Comments

Snajperzy opuszczali się po linach ze śmigłowca, który zawisł nad dziedzińcem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Legnicy. Sterowany przez saperów robot wyniósł ładunek wybuchowy z budynku. A antyterroryści obezwładnili zamachowców. Przez ponad dwie godziny mogliśmy oglądać policjantów w akcji niczym z sensacyjnego filmu.

“Tarcza” – taki kryptonim nosiły ćwiczenia zorganizowane przez Sztab Policji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu z udziałem  funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Legnicy, policyjnych negocjatorów oraz pirotechników i grup szturmowych Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji KWP we Wrocławiu. Na miejsce działań wybrano Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Witelona w Legnicy.

Scenariusz zakładał, że na teren uczelni przedarli się zamachowcy. Podłożyli ładunek wybuchowy i wzięli zakładników. Policyjni negocjatorzy próbowali przekonać ich do uwolnienia ludzi i poddania się, a w tym czasie ich koledzy wstępnie zlokalizowali bombę: niewielkie, błyskające czerwoną diodą pudełko w holu budynku z salami wykładowymi.

Negocjacje zakończyły się fiaskiem. Wezwano pirotechników oraz antyterrorystów ze SPAP. Na dziedziniec zaczęły podjeżdżać służby ratunkowe: wozy strażackie, karetki pogotowia, ekipa energetyków… Chwilę później dotarli pirotechnicy ze zdalnie sterowanym robotem, który zręcznie wspiął się na krawężnik, wjechał do budynku, znalazł bombę, wyniósł ją i umieścił w beczce do przewożenia ładunków wybuchowych.

Z Wrocławia nadleciał policyjny śmigłowiec. Zawisł nad dziedzińcem PWSZ a trzech snajperów opuściło się po linach na ziemię. Z karabinami gotowymi do strzału zajęli miejsce w budynku, który pozwalał im obserwować miejsce akcji.

Teraz do działań mogła przystąpić grupa szturmowa SPAP. Wbiegli do środka, zatrzymali antyterrorystów i skutych wyprowadzili na zewnątrz.

- Policjanci uczestniczący w ćwiczeniach znali tylko szkielet scenariusza. Niektóre sytuacje były dla nich zaskoczeniem – mówi Paweł Petrykowski, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2443 dni temu dnia 29/11/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 29, 2013 @ 11:55 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

117105267_3030432717065371_619715376988979341_o (1)

18 udziałowców Sanikomu chce się uniezależnić

Read More →