schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Teatr solidarny z osobami chorymi na schizofrenię

Przez   /   22/09/2022  /   No Comments

- Zobaczyć kogoś, kto rok temu bał się wyjść z domu, na scenie w teatrze – nawet jeśli mówi tylko kilka słów – to zawsze jest coś poruszającego – mówi Katarzyna Kaźmierczak, aktorka i psychoterapeutka. Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych, w którym działa, wespół z Teatrem Modrzejewskiej organizuje 29 września Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię.

Będzie co najmniej kilka okazji do tego rodzaju wzruszeń. Na godz. 17 zaplanowano finisaż wystawy “Wychodząc z cienia”, którą już można oglądać w teatralnym holu. Zebrano na niej kilkadziesiąt prac uczestników Ośrodka Społecznej Aktywności, który działa w ramach projektu “Włączeni – kurs na otwarte życie” realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych. A godzinie później na prawdziwą, profesjonalną scenę wyjdą aktorzy-amatorzy Pogotowia Teatralnego, by zagrać bajkę “Rozsypane, poskładane” dla dzieci w wieku od lat 3 do 100.

- To opowieść o tym, jak świat może się rozsypać i jak dzięki bliskim ludziom można go wówczas poskładać od nowa – zapowiada Katarzyna Kaźmierczak.

Pogotowie Teatralne działa w Legnicy już tyle lat, że nawet ona nie potrafi ich zliczyć. W przybliżeniu można przyjąć, że to już dwie pełne dekady. W tym czasie przewinęło się przez nie kilkadziesiąt osób. To grupa terapeutyczno-teatralna dla osób z problemami psychicznymi, na przykład w depresji lub właśnie ze schizofrenią. Jeden z mężczyzn jest w Pogotowiu Teatralnym od początku. Mimo chorób, także somatycznych, udaje mu się ciągle “doczłapać” na zajęcia, i jest to wzruszające, piękne.

Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, dobrze pamięta swój pierwszy kontakt z tą grupą. Mówi, że to było niesamowite, bardzo twórcze i bardzo sensowne spotkanie. Ale szedł na nie pełen obaw.

- Jako społeczeństwo boimy się każdej inności – mówi – Boimy się takich ludzi, omijamy ich szerokim łukiem na ulicy. Z lęku, z bezradności, chcąc dla nich jak najlepiej, rodziny zamykają ich w domach. Zobaczyłem, jak Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych wyciąga chorych psychicznie z tej izolacji i pomyślałem, że ma rację; że musimy coś z tym zrobić.

- Teatr od wielu lat jest miejscem, w którym mamy swój kąt – potwierdza Katarzyna Kaźmierczak.

- Teatr to miejsce, które pomaga ludziom żyć. Dobrze, jeśli udaje się mu ośmielać ludzi do czegoś  – dodaje Jacek Głomb.

Trzecim puntem w programie obchodów Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię będzie dyskusja panelowa “Wewnętrzne dziecko a zdrowie psychiczne” (godz. 19), trochę nawiązująca do bajki Pogotowia Teatralnego. Będzie można posłuchać, co na ten temat myślą m.in. Małgorzata Niklasińska – psycholożka i psychoterapeutka, Jacek Jazy – lekarz psychiatra, ordynator psychiatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny w Legnicy i Katarzyna Kaźmierczak – aktorka, psychoterapeutka.

Dla osób z zaburzeniami psychicznymi, osobach po kryzysach psychicznych i osób niepracujących, które chciały by się uaktywnić, Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych prowadzi projekt “Włączeni – kurs na otwarte życie”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Właśnie rusza nabór do drugiej edycji tego projektu. Stowarzyszenie oferuje zajęcia grupowe pod okiem terapeuty, terapię indywidualną, doradztwo zawodowe. Celem projektu jest włączenie jego uczestników w aktywne życie zawodowe. Więcej informacji: tel. 533 515 637 lub 606 980 113.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

411-264805

Kierowca próbował pobić policjanta. Było pite

Read More →