DINO1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

TBS wybudował w Legnicy ekologiczny dom

Przez   /   13/08/2019  /   No Comments

Czterdzieści cztery rodziny mogą się już wprowadzić do nowoczesnych i ekologicznych mieszkań w nowym bloku na osiedlu w Lasku Złotoryjskim przy ul. Makuszyńskiego. Obiekt został dziś (13 sierpnia) oddany do użytku. Wzniosło go Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze, którego głównym udziałowcem jest Legnica.


W czterokondygnacyjnym budynku z podziemnymi garażami, zastosowano najnowocześniejsze technologie, oszczędzające energię i zdecydowanie obniżające koszty eksploatacji.

- Blok ma ogrzewanie sufitowe, które zapewnia system studni i pomp głębinowych, dostarczających ciepło z wnętrza ziemi – mówił prezes TBS Kamienna Góra Władysław Niemas. – Z kolei system wentylacji doprowadza do mieszkań przefiltrowane i oczyszczone powietrze dzięki rekuperacji. To bardzo nowoczesny budynek – dodał prezes.

Wszystkie mieszkania są już wynajęte. Mają od jednego do czterech pokoi, balkon, ich powierzchnia wynosi średnio 50 m kwadratowych. Posiadają garaże i pomieszczenia gospodarcze. Koszt tej inwestycji, zrealizowanej w ciągu dwóch lat, to około 9,6 mln zł. Jest ona finansowana z niskooprocentowanej pożyczki z Banku Budownictwa Krajowego (49 proc), przyszłych lokatorów, gminę i TBS. Wartość udziału miasta wyniosła 2,5 mln zł.

Najemcą może być osoba, która jest na liście oczekujących, niemająca własnego mieszkania i osiągająca dochody pozwalające na jego utrzymanie. Wymagane jest wpłacenie kaucji w wysokości około 20 proc. wartości lokalu, która zostanie zwrócona, gdy lokator z niego zrezygnuje. Czynsz w mieszkaniach TBS w Legnicy wynosi ok. 10 zł za metr kwadratowy plus media. Jest niższy, niż w mieszkaniach wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus i konkurencyjny wobec ofert deweloperskich.

- Nasze miasto już od 15 lat stawia na budownictwo w ramach TBS, dzięki któremu legniczanie mogą wynajmować lokale po przystępnych dla nich cenach – mówi Jadwiga Zienkiewicz, zastępca prezydenta Legnicy. – Na tym osiedlu powstały już 444 mieszkania, a wraz z innymi lokalizacjami mamy ich ponad 500. Chcemy zbudować jeszcze kolejne 10 domów, w których zamieszka ok. 800 rodzin.

W tym byłym poradzieckim kompleksie wojskowym (R-33) przekazano lokatorom już siedem wyremontowanych bloków, a ósmy zbudowano od fundamentów. W pięknym otoczeniu Lasku Złotoryjskiego powstało nowe osiedle z rozwiniętą infrastrukturą, punktami handlowo – usługowymi i nowoczesnym placem zabaw dla dzieci.

Legnica od 15 lat jest największym spośród czternastu udziałowców Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze, posiadając 40,67 proc. udziałów. Odbiorowi nowego budynku towarzyszyło nadzwyczajne walne zgromadzenie wspólników z wielu miast, związanych z TBS w Kamiennej Górze. Była więc okazja do przekazania Legnicy jubileuszowych gratulacji.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy
FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 6 dni temu dnia 13/08/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 13, 2019 @ 7:38 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

DSC_5912

Jawor już pachnie. Za kilka dni Święto Chleba

Read More →