AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Szpital w Legnicy prawie pełny, respiratory zajęte

Przez   /   07/04/2021  /   No Comments

Wojewoda Jarosław Obremski na zwołanej dziś konferencji prasowej poinformował, że w kwestii pomocy pacjentom z COVID-19 Dolny Śląsk sięga już granicy wydolności systemu. Liczy na spadek zachorowań, ale jeszcze co najmniej przez tydzień w szpitalach będzie bardzo trudna sytuacja. W legnickim leży obecnie 136 pacjentów zakażonych koronawirusem, wszystkie respiratory są zajęte.  

- W tej chwili mamy 136 pacjentów na 155 łożek – mówi Tomasz Kozieł, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. – Poza 96 miejscami w nowym bloku covidowym przeznaczyliśmy dla nich część interny. Mamy 15 respiratorów, wszystkie są wykorzystane. Ewentualne zwiększenie możliwości pomocy kolejnym zakażonym wiązałoby się z zawieszeniem działalności jakiegoś oddziału.

Z informacji, jakie dziś przedstawił wojewoda Jarosław Obremski wynika, że system opieki medycznej na Dolnym Śląsku może nie podołać sytuacji. Barierą jest wydolność szpitalnych instalacji podających tlen pacjentom oraz brak lekarzy anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych do obsługi respiratorów. Gdyby zaszła taka konieczność, chorzy z terenu Dolnego Śląska będą kierowani do szpitali w innych województwach, tak jak to się dzieje obecnie w przypadku pacjentów z Górnego Śląska.

Na sygnał wojewody Agencja Rezerw Materiałowych mogłaby dostarczyć wiecej respiratorów, a szpitale wydzielić kolejne łóżka. Tyle że bez personelu, z ograniczoną ilością wyjść tlenowych, nikogo się w ten sposób nie uratuje.

Choć wojewoda z nadzieją obserwuje spadek liczby zakażeń i zahamowanie tempa zachorowań w niektórych powiatach,  to w skali całego Dolnego Śląska sytuacja jest dramatyczna. Tak będzie jeszcze co najmniej przez najbliższy tydzień. Oddziały zakaźne w dolnośląskich szpitalach są pełne lub prawie pełne. W Bolesławcu – pisze Gazeta Wyborcza – zostały cztery wolne łóżka. W Legnicy i we wrocławskim szpitalu przy ul. Weigla nie ma respiratorów, do których ktoś nie byłby podpięty.

Najbardziej niepokojąca, zdaniem wojewody, jest sytuacja w Wałbrzychu. Chorych z tamtego terenu przejmowała Legnica, ale i jej zaczyna brakować łóżek. Szybki przyrost zakażeń nastąpił też w Miliczu.

Telewizja Polska na zlecenie wojewody realizuje film, zawierający m.in. propozycję ćwiczeń, które poprawią wydolność płuc. Jarosław Obremski namawia Dolnoślązaków do ćwiczenia w domach – profilaktycznie, w ramach przygotowania do choroby, i rehabilitacyjnie, po przejściu COVID-19 -  aby dodatkowo nie obciążać polskiego systemu opieki zdrowotnej.

FOT. WOJEWÓDZKI SZPITAL SPECJALISTYCZNY W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 7 dni temu dnia 07/04/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 9, 2021 @ 9:57 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

jedzieszmysl-36-1024x573

Wyrok utrzymany. 3 lata więzienia za śmierć 2 dzieci

Read More →