Starostwo3
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Świat na głowie” na koniec sezonu w legnickim teatrze

Przez   /   14/06/2022  /   No Comments

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zaprasza na ostatnie spektakle przed wakacyjną przerwą. 18 i 19 czerwca (sobota i niedziela) o godz. 19 oraz 15 czerwca (środa) o godz. 11 gra “Świat na głowie”, widowisko lekkie i pyszne jak beza Pavlova. Bilety wciąż są dostępne online oraz w kasie teatru (76 72 33 505, bilety@teatr.legnica.pl).

„Świat na głowie” to sceniczna gra wyobraźni, łącząca środki teatru dramatycznego, muzycznego i teatru tańca. Fabuła bazuje na wątkach zaczerpniętych z dramatów Williama Szekspira. Pojawiają się bohaterowie znani z „Hamleta”, „Romea i Julii”, „Burzy”, „Otella”, „Makbeta”, „Poskromienia złośnicy” oraz „Wesołych kumoszek z Windsoru” i „Snu nocy letniej”. Czarodziej Prospero gromadzi ich wszystkich w murach Elsynoru, gdzie powstaje jedyny w swoim rodzaju cyrk. Szekspirowskie postacie próbują odnaleźć się w innym niż dotychczas świecie beztroskiej zabawy, co nie zawsze jest proste, bo przecież ciągnie się za nimi cień dawnych grzechów i zbrodni…

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: “Taka sztuka mogła się wziąć tylko z miłości do szekspirowskiego świata. Jest piękną zabawą. W teatr, wbrew pozorom. [...] “Świat na głowie” pełen jest absurdalnego humoru i figlarnej zabawy. Z perspektywy widowni to przedstawienie “bez napinki”, na luzie, lekkie i przystępne, wyobrażam sobie jednak, jakim nakładem pracy okupiono ten efekt. [...] Muzyka Kormoranów ma dokładnie tę samą lekkość, co reszta materii, z której Robert Urbański i Małgorzata Bulanda utkali swe cudo. [...] Oglądając najnowsze przedstawienie Teatru Modrzejewskiej warto zwrócić uwagę na te baśniowe momenty, kiedy kostium wyrasta ponad swą funkcję – zaczyna być wykorzystywany jako kluczowy rekwizyt lub element scenografii, np przemienia się w krwawiące serce Podszewki albo w morze, po którym płynie statek Desdemony… Pięknie to wszystko ktoś wymyślił.” 

Za postawienie “Świata na głowie” odpowiadają twórcy dobrze znani legnickiej publiczności z wcześniejszych realizacji.

Małgorzata Bulanda – scenograf i kostiumolog. Ma na swoim koncie ponad sto przedstawień na scenach polskich i zagranicznych. Jest współtwórczynią najbardziej znanych inscenizacji naszego Teatru, w którym pracuje od 1993 roku, oraz współautorką koncepcji „legnickiego” grania w zrujnowanych, nieteatralnych przestrzeniach. Zaprojektowała scenografię do telewizyjnych wersji legnickich spektakli: Ballady o Zakaczawiu, Wschodów i Zachodów Miasta, Made in Poland, Orkiestry. Pracowała z takimi reżyserami, jak m.in. Jacek Głomb, Przemysław Wojcieszek, duet PiK, Paweł Palcat, Paweł Kamza, Lech Raczak, Robert Talarczyk. Za swą twórczość otrzymała nagrody na ogólnopolskich konkursach i festiwalach, m.in. na Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

Robert Urbański – dramatopisarz, tłumacz. Kierownik literacki i dramaturg Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Współpracował głównie z Jackiem Głombem, jak również z Lechem Raczakiem i Michałem Szcześniakiem. Jest laureatem nagród, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, na festiwalu Teatroteka Fest, w zamkniętych konkursach Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (ostatnio za sztukę „Król w środku nocy”). Jego sztuka „Poddani” trafiła do finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2014. Ma również na koncie scenariusz filmu Jacka Głomba „Operacja Dunaj” (2009, wraz z Jackiem Kondrackim), artykuły naukowe oraz monografię „Tartarorum gens brutalis. Trzynastowieczne najazdy mongolskie w historiografii polskiego średniowiecza na porównawczym tle piśmiennictwa łacińskiego antyku i wieków średnich” (Wydawnictwo IBL PAN 2007), a także przekłady, m.in. „Listów do rodziny, przyjaciół, wydawców” Franza Kafki (Wydawnictwo W.A.B. 2012).

Witold Jurewicz – choreograf, reżyser, performer, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi. Założyciel, dyrektor artystyczny i choreograf Teatru Tańca Alter. W latach 1992-2008 dyrektor artystyczny festiwalu Międzynarodowe Prezentacje Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu. Autor programu nauczania tańca współczesnego i teorii ruchu, prowadzi kursy i warsztaty w całej Polsce i za granicą. Na scenach całej Polski stworzył ponad sto spektakli z takimi reżyserami, jak m.in. Giovanny Castellanos, Gabriel Gietzky, Paweł Kamza, Lech Raczak, Agata Duda-Gracz, Maciej Sobociński, Jacek Głomb, Ondrej Spišàk. Jest laureatem nagród m.in za choreografię do spektaklu „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” (reż. J. Głomb, 2015) w I Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Kormorany – undergroundowa grupa z Wrocławia, która rozpoczęła karierę na przełomie lat 80. i 90., grając koncerty-happeningi w osobliwych miejscach (m.in. bunkry i schrony), współpracując m.in. z grupą plastyczną Luxus i Pomarańczową Alternatywą. Od lat 90. komponują muzykę teatralną, którą najczęściej wykonują na żywo podczas przedstawień. Mają dziś na koncie kilkadziesiąt realizacji w teatrach całej Polski. Współpracowali m.in. z Piotrem Cieplakiem, Jackiem Głombem i duetem PiK. Legniccy widzowie znają ich muzykę m.in. do „Koriolana” (1998), „Hamleta” (2001/2018), „Portowej opowieści” (2004), „Otella” (2006).

Grzegorz Żurawiński, Facebook.pl: “Wyobraźcie sobie, że pewien mag za pomocą czarów z kilkunastu bohaterów tragedii, komedii i dramatów baśniowych Szekspira tworzy cyrkową trupę, która znane historie odegra bez dialogów, za to z pełnym humoru przymrużeniem oka oraz fabularnym twistem tak, jak robił to w swoich filmach Mel Brooks (np. jak przerobił legendę Robin Hooda na “Facetów w rajtuzach”). Obejrzycie cyrkowe numery aranżowane w stylistyce musicalu, zamiast dialogów dużo muzyki na żywo, wokalizy i piosenki. Wszystko na arenie, która stanie się także wybiegiem modowego haute couture. Taki jest legnicki “Świat na głowie”, na którym w sobotni wieczór cmokałem z podziwu dla aktorskiego i realizacyjnego kunsztu. Uśmiech nie schodził mi z twarzy po czym od braw zapiekły mnie dłonie.”

“Świat na głowie. Wariacja szekspirowska”; scenariusz i dramaturgia Robert Urbański; scenografia, kostiumy i dramaturgia Małgorzata Bulanda; ruch sceniczny Witold Jurewicz; wideo i zdjęcia Karol Budrewicz; muzyka na żywo Kormorany (Jacek “Tuńczyk” Fedorowicz, Piotr “Blusmen” Jankowski, Krzysztof “Konik” Konieczny, Marcin Witkowski); projekt i wykonanie marionetek Małgorzata Matczuk; charakteryzacja Weronika Olek; realizacja świateł Łukasz Wojtas. Występują: Katarzyna Dworak, Rafał Cieluch, Jakub Stefaniak, Ewa Galusińska, Paweł Wolak, Bogdan Grzeszczak, Bartosz Bulanda, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Gabriela Fabian, Magda Biegańska, Małgorzata Urbańska, Magda Skiba, Małgorzata Pauka, Aleksandra Listwan, Anita Poddębniak; inspicjent Mariusz Sikorski. Najbliższe spektakle: 18, 19, 20 lutego o godz. 19. Bilety on-line oraz w kasie teatru. Rezerwacja tel. 76 72 33 505 lub bilety@teatr.legnica.pl

Źródło: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

FOT. KAROL BUDREWICZ

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 893 dni temu dnia 14/06/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 14, 2022 @ 2:57 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

teatr

Teatry z Koszalina i Poznania w gościnie u Modrzejewskiej

Read More →