Piast
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

“Swat” z Turcji sam zgłosił się do legnickiej prokuratury

Przez   /   16/10/2019  /   No Comments

Legnicka prokuratura postawiła zarzuty Turkowi zaangażowanemu w aranżowanie fikcyjnych małżeństw Polek z cudzoziemcom z Turcji, Palestyny, Albanii i Egiptu. Mężczyzna był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. Jak informuje major Joanna Konieczniak z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, w ostatnich dniach zgłosił się w Polsce ze swoim adwokatem.

- W proceder było zamieszanych 15 osób. 7 z nich już stanęło przed sądem – informuje mjr Joanna Konieczniak.

Śledztwo w sprawie działalności grupy przestępczej organizującej fikcyjne małżeństwa prowadzi legnicki oddział Straży Granicznej pod nadzorem tutejszej prokuratury rejonowej. Z naszych informacji wynika, że 56-letni Turek i jego polska znajoma szukali na Dolnym Śląsku kobiet, gotowych za kilka tysięcy złotych wziąć fikcyjny ślub z cudzoziemcem. Płacili zrekrutowani przez innego Turka mężczyżni z krajów arabskich oraz południa Europy, dla których był to sposób na zalegalizowanie pobytu w Polsce. Akt ślubu dołączano później do wniosku o kartę pobytu. Zanim w październiku 2017 roku grupa została rozbita, dwie Polki zostały żonami panów, których pierwszy raz zobaczyły na oczy dzień lub dwa przed wstąpieniem na ślubny kobierzec. Dwie inne Straż Graniczna zastała w trakcie przygotowań do zawarcia małżeństwa.

Aby pomóc cudzoziemcom w legalizacji pobytu, grupa oferowała również zatrudnienie w fasadowych spółkach, które Turek z Polką założyli specjalnie w tym celu. Spółki nie prowadziły żadnej działalności. Wystawiały zaświadczenia pozwalające obcokrajowcom wykazać, że wykonują na terenie naszego kraju pracę np. operatora kontraktu albo doradcy finansowego.

Turek unknął aresztowania, bo jesienią 2017 roku, gdy Straż Graniczna przystępowała do akcji, nie było go w Polsce. Ostatecznie postanowił jednak sam zgłosić się do prokuratury. Został oskarżony o składanie w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu fałszywych oświadczeń podczas ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce. Grozi mu 5 lat więzienia. Przyznał się do winy.

FOT. PIXABAY.COM

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 608 dni temu dnia 16/10/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 16, 2019 @ 12:37 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

content_88a9430b-2ecc-4e56-970a-d07ee0560b3f

Zetor był o krok od śmierci – dzięki DIOZ wraca do sił

Read More →