Dezynfekcja
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Stępień vs Szymańska. Posłanki o kryzysie w Sejmie

Przez   /   19/12/2016  /   4 Comments

O północy legnicka posłanka Elżbieta Stępień (Nowoczesna) obejmie wachtę w Sejmie, gdzie od 3 dni opozycja blokuje salę plenarną domagając się wolności dla mediów, cofnięcia decyzji o wykluczeniu posła Michała Szczerby z obrad, i przeprowadzenia zgodnego z regulaminem głosowania nad budżetem. – Na pewno do końca będziemy stać na straży prawa i sprawiedliwości – deklaruje. Według posłanki Ewy Szymańskiej (PiS) opozycji chodzi o ochronę ubeków i odzyskanie władzy.

Elżbieta Stępień jest poruszona tym, co działo się w Polsce przez weekend: tysięcznymi tłumami, które wyszły na ulice.

- Ale nie chcemy, aby Polska pogrążała się w chaosie – mówi. – Za aktualny kryzys odpowiedzialni są posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Oczekujemy uporządkowania sytuacji i dialogu. Nie możemy się zgodzić, by partia rządząca odbierała głos opozycji.

Impulsem do buntu stało się wykluczenie posła PO Michała Szczerby z obrad za to, że wszedł na mównicę z kartką “Wolne media w Sejmie”. Zdaniem Elżbiety Stępień, marszałek Marek Kuchciński postąpił bezprawnie, wykluczając go z dalszych obrad. Odebrano wybranemu w wyborach posłowi możliwość sprawowania mandatu w imieniu jego wyborców.

- To niebezpieczny precedens. Dzisiaj spotkało to posła Szczerbę, jutro może spotkać mnie lub jakiegokolwiek innego parlamentarzystę – Elżbieta Stępień tłumaczy, dlaczego potrzebna była zdecydowana reakcja. – Nie ma zgody na łamanie konstytucyjnych praw.

Posłanka Nowoczesnej stanowczo sprzeciwia się propagandowej narracji TVP, gdzie protestujących przedstawiono fałszywie jako obrońców ustawy deubekizacyjnej. Ale zdaniem Ewy Szymańskiej, posłanki PiS z Legnicy, to jeden z motywów parlamentarnego protestu. Jej zdaniem, jest też inny: – Opozycji bardzo ciężko przyznać się, że po 8 latach rządów musieli oddać władzę. I to na każdym kroku jest odczuwalne. Przykro, kiedy człowiek nie chce ustąpić komuś miejsca. Sala sejmowa służy do prowadzenia dyskusji, a nie do blokowania obrad.

Posłowie opozycji zamierzają aż do skutku przez 24 godziny na dobę zajmować salę plenarną, aż Prawo i Sprawiedliwość wycofa się z decyzji łamiących Konstytucję i regulamin Sejmu. Elżbieta Stępień wierzy, że prezydent Andrzej Duda może przywrócić spokój w Sejmie i pod Sejmem, pod warunkiem, że zachowa się jak prezydent wszystkich Polaków a nie podwładny Jarosława Kaczyńskiego. Sprawa jest tym poważniejsza, że ze względu na protest w sali plenarnej marszałek przeniósł obrady do sali kolumnowej i przeprowadził chaotyczne głosowanie nad ustawą budżetową. Opozycja zgłasza szereg zastrzeżeń do tego manewru: był problem z identyfikacją, kto jest posłem a kto nie, głosy liczyli sekretarze PiS-u, nie dopuszczono posłów opozycji do dyskusji, itd. Podważa w ten sposób zgodność głosowania z regulaminem i Konstytucją. Prezydent Duda zlecił wykonanie ekspertyz prawnych, które mają wyjaśnić zgłaszane w tej sprawie wątpliwości.

Ale Ewa Szymańska, legnicka posłanka PiS-u, uważa, że wszystkie działania przedstawicieli jej partii – wykluczenie Szczerby, głosowanie w sali kolumnowej – odbyły się zgodnie z prawem. – Ja sobie nie wyobrażam, żeby Sejm był jeszcze raz zwoływany w tej samej sprawie – mówi. – Bez względu na to, jaka będzie decyzja, opozycja jest zainteresowana trwaniem w konflikcie. Cokolwiek zrobimy, to i tak ich nie uspokoi.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

 

 

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 1205 dni temu dnia 19/12/2016
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 19, 2016 @ 3:34 pm
 • W dziale: wiadomości

4 komentarze

 1. lustrator pisze:

  sam Pan wie ze to ten suweren czyli jak ja to mowie holota, od zawsze zwalczała poprawnosc polityczna jako podobno szkodzaca ludzkosci.Tak wiec moze czas juz przestac cackac sie z holota i ta poprawnoscia polityczna to do holoty dotrze ze to ich tez dotyczy.Jak dotychczas sadzili ze to oni maja takie prawa pouzywac sobie w imie zwalczania poprawnosci politycznej.Mozna by rzec jak mawiał Rzecki…masz dyndalo czego chciales.

 2. lustrator pisze:

  pamietam ze mamy wolnosc slowa ale staram sie ja wykorzystac teraz, bo po nowym roku ta okazja sie skonczy.Całkowicie.Ja pamietam doskonale czasy ktore sa powtarzane obecnie.Jesli Pan nadal uwaza ze rozmowa z Chamem w sposob elegancki zmieni chama w eleganta to niech Pan korzysta bo to juz ostatnia mozliwosc.A potem Pan zobaczy jak sie rozmawia z chamem bez mozliwosci…odpowiedzi mu. Jesli Pan nadal uwaza ze kultura pomaga w rozmowie z chamem to prosze obejrzec zdjecia wyprowadzanej pani pawlowicz ktora nagle zrobiał sie potulna i cichutka w spotkaniu z tłumem..Tak to działa na… chama.

 3. Do LUSTRATOR Jest wolność słowa. Ale proszę z niej korzystać rozsądnie. Marytoryczne komentarze – tak. Inwektywy – nie. Proszę nie obrażać pani poseł ani jej wyborców, bo nie służy to niczemu poza tym, że pogłębia i tak wystarczająco przerażające podziały w społeczeństwie.

 4. lustrator pisze:

  nie ulega watpliwosci pani szymanska ze wybrali pania tacy sami durnie …jak pani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

przylbica-huras2-1024x768

Huras drukuje dla szpitala w Legnicy przyłbice ochronne

Read More →