Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Srebro w Legnicy. Polecamy dwie przeglądowe wystawy

Przez   /   06/09/2019  /   No Comments

W Legnicy wciąż czynne są dwie wystawy związane z tegoroczną, jubileuszową edycją Legnickiego Festiwalu SREBRO.

W Muzeum Miedzi jeszcze do połowy września oglądać można HandMade – polską sztukę srebra lat 1945 – 1979 – wyjątkową wystawę, prezentującą korzenie współczesnego polskiego złotnictwa i jego rozwój w latach powojennych. Ekspozycja została zorganizowana przez Galerię Sztuki przy kuratorskiej współpracy dr Krystyny Nowakowskiej. Powstała w oparciu o zbiory Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym. Część prezentowanych prac pochodzi również z prywatnej kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz – współzałożycielki firmy YES Biżuteria.

Wystawa ukazuje wybrane prace powstałe w latach 1945 – 1979 (datą graniczną jest data I Ogólnopolskiego Przeglądu Form Złotniczych SREBRO, który odbył się w Legnicy). Prezentowane są na niej prace polskich powojennych mistrzów złotnictwa (Henryka Grunwalda, Józefa Fajngolda, Mamerta Celmińskiego, Jadwigi i Jerzego Zaremskich) oraz te powstałe w Spółdzielniach Pracy Rękodzieła Artystycznego takich jak Imago Artis, Orno, Warmet czy Rytosztuka. Dodatkową atrakcją wystawy jest oryginalny stół z pracowni złotniczej Józefa Fajngolda.

„Ta wystawa pokazuje, w jaki sposób zmieniały się tendencje oraz sposób patrzenia na sztukę złotniczą w najtrudniejszych, powojennych latach, jak oryginalnie polscy twórcy podchodzili do srebra. Uwidacznia też przełom, jaki dokonał się w tej dziedzinie i jak wkraczała ona w nowoczesność, budując swoją autonomię wśród sztuk plastycznych.” – mówią organizatorzy.

Natomiast do Otwartej Pracowni Sztuki (ul. Chojnowska 19) zapraszamy na wystawę pt. 40 lat SREBRA w Legnicy. Jest to nowocześnie zaaranżowana prezentacja materiałów informacyjnych i archiwalnych ukazujących najciekawsze momenty z 40-letniej historii legnickiego SREBRA. Na wystawie zobaczyć można m.in. najciekawsze prace, które brały udział w legnickich konkursach sztuki złotniczej, zdjęcia, filmy, i wydawnictwa związane z Festiwalem. Wystawa powstała z myślą o legniczanach, którym SREBRO towarzyszy od początku swojej historii, w trakcie której stało się jedną z najważniejszych w Europie, międzynarodową imprezą prezentującą współczesną, awangardową biżuterię.

Materiały: Galeria Sztuki

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 142 dni temu dnia 06/09/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 6, 2019 @ 10:39 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Dokumenty20

Repertuar Teatru Modrzejewskiej na luty 2020

Read More →