UM_Park
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Spektakl muzyczny na początek sezonu w teatrze

Przez   /   05/09/2019  /   No Comments

W poniedziałek 9 września z udziałem folkowego tria HuRaban oraz grupy aktorów wznowione zostaną próby widowiska muzycznego „Spójrz na nią – pieśniodramat u Modrzejewskiej” wg scenariusza Hanny Włodarczyk w reżyserii Małgorzaty Kazińskiej. Premiera na legnickiej Scenie na Nowym Świecie w piątek 13 września będzie pierwszym artystycznym akcentem trzydniowego wydarzenia jubileuszowego „Modrzejewska by Legnica”.

W „Spójrz na nią” będzie muzycznie i śpiewnie, poetycko i autoironicznie, a w treści o współczesnych rozterkach młodego pokolenia (“Jedno chcemy mieć, drugie dzieje się. Co robić, ludziska? Czy za pierwszym gnać? Czy to drugie brać, choć to bure i śliskie?”). Piosenki w spektaklu skomponowano do wierszy legnickiej poetki Anny Podczaszy, która od dwóch lat współpracuje z HuRabanem. Będą też teksty napisane przez nią specjalnie dla okolicznościowego pieśniodramatu.

Efektem będzie wyśpiewana opowieść o nadziejach i oczekiwaniach, o wyjściu z jednego świata – nie bez jego sprzeciwu –  i próbie zbudowania swojego. Także o cenie, którą płacimy za podejmowanie swoich decyzji, o zmianach, które w nas zachodzą przez lata, niby niepostrzeżenie –  a jednak i o tym, jak mościmy się i grzęźniemy w codzienności, którą konstruujemy przecież sami, lub z pomocą najbliższych. W sumie będzie to opowieść o szukaniu „studni z dobrą wodą” i podobnych głupstwach, albo i nie głupstwach, jak kto woli – zapowiadają twórcy legnickiego przedstawienia.

Pomysłodawczynią przedsięwzięcia, autorką scenariusza i muzyki do spektaklu jest gitarzystka i członkini legnickiego tercetu folkowego HuRaban Hanna Włodarczyk. Zespół, który tworzą także Fabiana Raban (kontrabas, skrzypce, darbuka, garnki kuchenne, flety, kamancha, bębny obręczowe) i Monika Zapaśnik (wokal, bęben), wraz z grupą legnickich aktorów (Joanna Gonschorek, Magda Skiba w dublurze z Aleksandrą Listwan oraz Albert Pyśk), wystąpi w komplecie w tym rozśpiewanym spektaklu. Całość reżyseruje Małgorzata Kazińska, od 2016 roku w Puppentheater Zwickau w Niemczech, gdzie reżyseruje, gra oraz pełni funkcje asystentki i dramaturga.

- Zaproponujemy ogromną muzyczną różnorodność. Od polskiej muzyki ludowej, przez country, funky, rap, gospel, po muzykę świata. Ale nie tylko to stanowić będzie o oryginalności pieśniodramatu, którego forma wyjdzie poza tradycyjne ramy. W „Spójrz na nią” muzycy staną się też aktorami, a aktorzy muzykami, bo słowa i dźwięki będą równie ważne. Całość zrobimy w formule, którą roboczo nazwałam autoironicznym realizmem magicznym. Rzecz będzie działa się w kuchni (scenografia Melania Muras), co stworzy doskonałą okazję, by wykorzystać garnki, patelnie i inne przedmioty obecne w takim pomieszczeniu do improwizowanych zabaw dźwiękowych. Będzie i lirycznie, i energetycznie, i powoli, i dynamicznie, i poważnie, i z humorem – co pozwoli zachować równowagę. Na koniec zaśpiewamy: „Bierzcie, co dają / albo wyrzućcie / i idźcie z pokojem” – objaśnia Hanna Włodarczyk, dla której będzie to debiut na scenie dramatycznej.

Premiera w piątek 13 września o godz. 20.00 na Scenie na Nowym Świecie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Bilet: 50 zł. Kolejne spektakle wieczorne 27 i 29 września o godz. 19.00, spektakl przedpołudniowy 26 września o godz.11.00. Bilet: 35 zł (ulgowy 30 zł). UWAGA. W weekend 27-29 września w ramach akcji 60+KULTURA bilet dla seniorów oferowany będzie w cenie 20 zł.

Grzegorz Żurawiński, @kt Legnicka Gazeta Teatralna

FOT. TEATR MODRZEJEWSKIEJ W LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

PLAY CITY przerwa FB

Park Rozrywki Play City ogłasza przerwę na miesiąc sierpień.

Read More →