OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Sprzedawca, dostawca, czy dystrybutor energii elektrycznej? Poznaj różnice

Przez   /   03/08/2019  /   No Comments

Na rynku energii elektrycznej w Polsce w ciągu ostatnich lat zaszły duże zmiany. Spowodowały one dezorientację u wielu osób, które nie wiedzą gdzie szukać wiarygodnych informacji na ten temat. Jednym z częstych problemów jest brak rozróżnienia pomiędzy sprzedawcą i dystrybutorem prądu. Co kryje się za tymi pojęciami? Wyjaśniamy. 

Kim jest sprzedawca prądu? 

Jest to firma, zajmująca się sprzedażą własnej albo odkupionej od producenta energii elektrycznej. Aby móc prowadzić taką działalność, należy otrzymać koncesję oraz odpowiednie uprawnienia do sprzedaży energii elektrycznej od Urzędu Regulacji Energetyki. W Polsce obecnie istnieje wiele takich firm. Sprzedają one energię zarówno klientom indywidualnym, jak i przedsiębiorstwom.

Każdy z nas może samodzielnie zdecydować, od którego koncesjonowanego sprzedawcy chce kupować prąd. Najczęściej wybór uzależniony jest od oferowanej ceny za 1 kWh, ilości taryf oraz okresu, przez jaki ma obowiązywać umowa. Warto tutaj zaznajomić się z ofertą firmy Po Prostu Energia, która pomaga wybrać najkorzystniejszą ofertę oraz załatwia wszystkie formalności związane ze zmianą sprzedawcy prądu.

Kim jest dystrybutor energii elektrycznej?

Dystrybutorów energii często nazywa się również jej dostawcami. Są to operatorzy sieci elektrycznej, działający na terenie danego kraju lub jego części. Do głównych dystrybutorów  w Polsce należą: TAURON, ENEA, ENERGA PGE oraz INNOGY. Są oni właścicielami infrastruktury, do której należą np. linie i słupy energetyczne, a także znajdujące się w naszych domach oraz firmach liczniki. Wszyscy dystrybutorzy energii są zobowiązani do utrzymywania swojej infrastruktury w odpowiednim stanie, naprawiania awarii sieci i słupów oraz niwelowania skutków usterek. Jeśli pojawiają się częste lub długotrwałe problemy z dostawą prądu, to właśnie z dystrybutorem należy się kontaktować. Wszystkie dane znajdują się na stronie internetowej firmy oraz na przesyłanych przez nią fakturach. Więcej na ten temat dowiesz się na: https://poprostuenergia.pl/kim-jest-dystrybutor-pradu-i-czy-mozna-go-zmienic/

Czy można wybrać sprzedawcę i dystrybutora prądu? 

Obecnie w Polsce obowiązuje prawo znoszące monopolizację rynku energetycznego, a tym samym umożliwiające klientom wybór dowolnego sprzedawcy prądu. Nie mogą oni jednak decydować o tym, która firma będzie im go dostarczała, ponieważ uzależnione jest to zasięgu jej występowania. Dla przykładu, w Małopolsce dystrybutorem prądu jest Tauron, a w Trójmieście Energa. Mieszkaniec Krakowa nie może więc zdecydować, że prąd będzie dostarczało mu PGE, ponieważ na nie ma ono niezbędnej infrastruktury na terenie tego miasta.

Czy sprzedawca i dystrybutor prądu pobierają osobne opłaty? 

Tak, faktura za energię elektryczną obejmuje zarówno opłaty pobierane przez sprzedawcę, jak i dystrybutora. Należą do nich m.in.: opłata abonamentowa oraz przejściowa i opłata za 1 kWh. Część z nich zależy od zużycia prądu, natomiast niektóre są od niego zupełnie niezależne. Jeśli klient podpisał usługę kompleksową, otrzymuje tylko jedną fakturę. W przeciwnym wypadku sprzedawca i dostawa będą wysyłali dwa osobne dokumenty.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

tygodnik10

Ile milionów zarobili prezesi KGHM w roku 2023?

Read More →