Jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Sprzedawali podróbki części do maszyn dla KGHM

Przez   /   29/03/2019  /   No Comments

Legnicka prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy dostarczali na potrzeby KGHM podróbki markowych filtrów do maszyn i urządzeń górniczych. Z oszustami współpracowało 5 innych mężczyzn. Dwie spółki KGHM zostały naciągnięte na kwotę 1,6 mln zł, a Skarb Państwa stracił prawie 522 tys. zł podatku. 

Głównym oskarżonym i – według ustaleń prokuratury – kierującym grupą przestępcą był właściciel lubińskiej siłowni Rafał G. W siłowni poznał oskarżonych Michała B. i Dariusza B. Ten ostatni pracował w jednej ze spółek KGHM. Sporo wiedział o filtrach i wkładach filtracyjnych stanowiących niezbędne części urządzeń i samojezdnych maszyn górniczych. Zgadali się na ten temat i zaświtał im w głowie pomysł, jak zarobić na tym pieniądze.

KGHM stosował wyłącznie filtry i wkłady renomowanego niemieckiego, bo gwarantowały najwyższe parametry skuteczności filtrowania i wytrzymałości. Kupował je za pośrednictwem spółek ze swojej grupy kapitałowej. Pomysł polegał na tym, aby owym spółkom dostarczać tanie podróbki zamiast oryginałów. Biznes kręcił się od 2015 r. do początku 2018 r.. Rafał G., Michał B. i Dariusz B. sprzedawali firmom z Grupy Kapitałowej KGHM filtry i wkłady pochodzące z nieustalonych źródeł i opatrzone podrobionymi znakami towarowymi jako wyprodukowane w renomowanej niemieckiej fabryce.

- Rzekomi dostawcy tych produktów dla firmy Rafała G. to inni oskarżeni w tej sprawie, którzy nakłonieni przez Rafała G. poświadczali nieprawdę w prowadzonej dokumentacji na okoliczność nabycia i obrotu produktami pomiędzy swoimi firmami, a następnie ich sprzedaży oskarżonemu Rafałowi G. Poświadczali też nieprawdę w fakturach sprzedaży różnych usług w celu zaniżenia przez wyżej wymienionego oskarżonego należnego podatku – wyjaśnia prokurator Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Rafał G. ma zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Dariusz B. i Michał B. staną przed sądem jako jej członkowie. Wszyscy trzej będą sądzeni za oszustwo na szkodę dwóch spółek KGHM. Wartość szkody wynosi ponad 1,6 mln zł. Rafał G. odpowie też za przestępstwa karno-skarbowe i oszustwa na szkodę Skarbu Państwa, tj. zaniżenie podatku VAT na łączną kwotę 521.720,00 złotych.

Rafał G., Dariusz B. i Michał B. z przestępstw zrobili sobie stałe źródło dochodu. Za same oszustwa grozi im od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

- Pięciu innym osobom objętym niniejszym aktem oskarżenia, prokurator zarzucił poświadczanie nieprawdy w dokumentach oraz zaniżenia podatku VAT w kwotach od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Także inne przestępstwa karno-skarbowe – informuje Lidia Tkaczyszyn.

Rafał G. jest tymczasowo aresztowany. Wobec pozostałych oskarżonych prokuratura zastosowała inne środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe, dozór Policji i zakaz opuszczania kraju. W toku śledztwa zabezpieczono na poczet przyszłych kar oraz roszczeń mienie ruchome i nieruchomości oskarżonych na łączną kwotę około 1,4 mln zł.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI, FOT. POLICJA LUBIN

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 468 dni temu dnia 29/03/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 1, 2019 @ 11:51 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Syreny zawyły pod legnickim ratuszem. To protest

Read More →