AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiedza  >  Current Article

Specjalistyczne wyposażenie wojskowe dla VII LO

Przez   /   15/06/2021  /   No Comments

Od 1 września 2020 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy funkcjonuje oddział przygotowania wojskowego (OPW). Ma on ujednolicone szkolenie wojskowe w ścisłej współpracy z biurem do spraw programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” Ministerstwa Obrony Narodowej.
Uczniowie w trakcie czteroletniego cyklu nauki, oprócz przedmiotów ogólnokształcących, przewidzianych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, realizują na terenie szkoły i we współpracy z 10. Brygadą Kawalerii Pancernej w Świętoszowie część praktyczną szkolenia wojskowego. Dotyczy to także obozów szkoleniowym. W ciągu czterech lat nauki w liceum na szkolenie wojskowe przeznaczonych zostanie dodatkowo 230 godzin.
Na różnorodny sprzęt, umożliwiający funkcjonowanie OPW, Urząd Miasta przeznaczył 100.660 zł, z czego 80.528 zł stanowi dotacja celowa, pozyskana z MON, zaś 20.132 zł to wkład własny.
Szkoła otrzymała m.in.: kamizelki taktyczne, hełmy obronne wojskowe, gumowe atrapy karabinków z pasami nośnymi, busole, okulary ochronne, repliki pistoletów i granatów, maski przeciwgazowe, saperki, plecaki medyczne, nosze medyczne, radiotelefony, przybory do walki wręcz, makiety broni szkoleniowej za łączną kwotę 63.700 zł.
Dla 30 uczniów oddziału zakupiono indywidualne pakiety, umożliwiające udział w szkoleniu wojskowym, które składają się z munduru, beretu, plecaka taktycznego, zestawu oznak regulaminowych, rękawic i czapek za kwotę 36.960 zł.
Absolwenci oddziału przygotowania wojskowego (OPW) będą mieli możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej, a w konsekwencji pozostania żołnierzem rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP. Mogą też wstąpić do czynnej służby wojskowej lub pozyskać dodatkowe punkty w czasie rekrutacji na wyższe uczelnie wojskowe.
W bieżącym roku szkolnym, w klasie II i III VII Liceum Ogólnokształcącego, prowadzony jest również program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, uznawany za poprzednika OPW.W latach 2019–2020 również i z tego programu pozyskano poważne fundusze na doposażenie szkoły w specjalistyczny sprzęt oraz zakupy umundurowania dla uczniów w łącznej kwocie prawie 113 tys. zł.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 39 dni temu dnia 15/06/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 15, 2021 @ 3:09 pm
  • W dziale: wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Dokumenty54

Studia na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej

Read More →