Fundacja Solia podsumowuje drugi etap projektu “Po swojej stronie”, dofinansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Jego adresatami była grupa nastolatków z legnickiego Zakaczawia. Warsztaty miały im pokazać alternatywne formy spędzania czasu i ustrzec przed sięganiem po używki: alkohol, narkotyki.
W warsztatach uczestniczyło przede wszystkim 16 dziewcząt i chłopców, głównie z legnickiego Zakaczawia. Ale wybrane zajęcia obejmowały także ich rodziny. – Niektóre przeżyły tu swoją terapię – mówi Monika Kręcisz-Kozłowska, prezeska Fundacji Solia. – Dobrze, bo chodzi nam również o przełamywanie barier między pokoleniami.
Jest dumna zarówno z dzieciaków, jak i dorosłych, bo wszyscy z dużym zaangażowaniem włączyli się wymyślony przez nią projekt. Radość, z jaką przychodzą na kolejne spotkania, świadczy, że bardzo tego potrzebują. Zżyli się, zaprzyjaźnili, wspierają wzajemnie.
- Głównym celem, jaki nam przyświecał, była profilaktyka uzależnień oraz przeciwdziałanie wykluczeniu w duchu ekologii i animacji – mówi na podsumowanie projektu Monika Kręcisz-Kozłowska. – Widzimy efekty. To, że ktoś pali papierosy, pije alkohol albo ćpa już nie jest dla naszych podopiecznych normą.
Prezeska Solii liczy, że wspólnie spędzony czas przemodeluje ich w taki sposób, by miały siłę przeciwstawić się presji otoczenia; żyć świadomie i aktywnie bez sięgania po używki.
Projekt “Po swojej stronie” został sfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG w ramach Programu “Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny”.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI