schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Solia pomaga dziewczynom i chłopakom z Zakaczawia

Przez   /   02/04/2024  /   No Comments

Fundacja Solia podsumowuje drugi etap projektu “Po swojej stronie”, dofinansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Jego adresatami była grupa nastolatków z legnickiego Zakaczawia. Warsztaty miały im pokazać alternatywne formy spędzania czasu i ustrzec przed sięganiem po używki: alkohol, narkotyki.

W warsztatach uczestniczyło przede wszystkim 16 dziewcząt i chłopców, głównie z legnickiego Zakaczawia. Ale wybrane zajęcia obejmowały także ich rodziny. – Niektóre przeżyły tu swoją terapię – mówi Monika Kręcisz-Kozłowska, prezeska Fundacji Solia. – Dobrze, bo chodzi nam również o przełamywanie barier między pokoleniami.

Jest dumna zarówno z dzieciaków, jak i dorosłych, bo wszyscy z dużym zaangażowaniem włączyli się wymyślony przez nią projekt. Radość, z jaką przychodzą na kolejne spotkania, świadczy, że bardzo tego potrzebują. Zżyli się, zaprzyjaźnili, wspierają wzajemnie.

Za nimi cały rok pracy, podzielony na dwa cykle. W ostatnich miesiącach odbyły się m.in. spotkanie z terapeutką Ewą Wierzbicką - specjalistką od terapii uzależnień, warsztaty kreatywno-ekologiczne z wykorzystaniem odpadów ze szkła i plastiku, szkolenie w zakresie kompetencji miękkich, eksperymenty dowodzące kojącego oddziaływania dźwięków i światła na ludzkie zmysły, trening WenDo z Leną Bielską i BananaMamą oraz zajęcia florystyczne w kwiaciarni artystycznej.

- Głównym celem, jaki nam przyświecał, była profilaktyka uzależnień oraz przeciwdziałanie wykluczeniu w duchu ekologii i animacji – mówi na podsumowanie projektu Monika Kręcisz-Kozłowska. – Widzimy efekty. To, że ktoś pali papierosy, pije alkohol albo ćpa już nie jest dla naszych podopiecznych normą.

Prezeska Solii liczy, że wspólnie spędzony czas przemodeluje ich w taki sposób, by miały siłę przeciwstawić się presji otoczenia; żyć świadomie i aktywnie bez sięgania po używki.

 Zespół fundacji Solia dziękuję specjalistom i instruktorom. Są to Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich, Małgorzata Kot-Łazarz (Cosmico), Pracownia Psychoterapii i Terapii Uzależnień, Fundacja Dobre Znaki, Legnickie Centrum Wolontariatu, Magda Szewciów Warsztaty Zmiany, Lena Bielska – Trenerka Siły i Rozwoju, Edyta Bagińska, Katarzyna Matijczak, Elżbieta Gabriela Schonfeld, Marzena Lipa.

Projekt “Po swojej stronie” został sfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG w ramach Programu “Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny”.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

437695941_3708052086142277_7610538367078606599_n

Nie tylko Legnica. Gdzie w niedzielę będzie dogrywka?

Read More →