Akademia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Składka OC – od czego zależy?

Przez   /   12/08/2019  /   No Comments

Zastanawiasz się, dlaczego niektórzy kierowcy płacą składkę OC niższą /wyższą nawet o kilkaset złotych? Sprawdź, jakie czynniki wpływają na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dowiedz się, jak to wykorzystać w praktyce.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe we własnym zakresie ustala kryteria ryzyka ubezpieczeniowego. Dlatego różnice w składkach widoczne są nie tylko w odniesieniu do oferty konkretnego ubezpieczyciela, ale również kierowców. Warto zatem znać ogólne czynniki kształtujące cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dzięki temu można zaoszczędzić do 50% – jak pokazuje porównywarka pod adresem https://ubezpieczamy-auto.pl/.

Czynniki kształtujące składkę OC

Długa jest lista czynników, na podstawie których wyliczana jest składka OC dla konkretnego kierowcy.

  • Wiek kierowcy

Młodzi kierowcy uważani są za brawurowych, w efekcie czego rośnie ryzyko spowodowania przez nich zdarzenia drogowego. Im starszy ubezpieczający, tym duże prawdopodobieństwo niższej składki.

  • Doświadczenie kierowcy

Doświadczenie rozumiane jest w tym przypadku jako rok wydania prawa jazdy. Im kierowca dłużej dysponuje takim dokumentem, może liczyć na niższą składkę w porównaniu do osoby, która dopiero co odebrała prawo jazdy.

  • Rocznik pojazdu

Rocznik samochodu jest istotny, ponieważ im starszy pojazd, tym teoretycznie większe ryzyko usterki mogącej spowodować kolizję.

  • Marka samochodu i pojemność silnika

To dwa czynniki, które są ze sobą powiązane. Wyższej składki muszą spodziewać się osoby ubezpieczające pojazd sportowej marki, który charakteryzuje się jednocześnie dużą pojemnością silnika. Takie auta zazwyczaj mają bardzo wysokie osiągi, a możliwość uzyskiwania dużych prędkości oznacza większe ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego.

  • Przyznane zniżki

Na wysokość składki wpływają także zniżki przyznane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Można je otrzymać za każde 12 miesięcy bezszkodowej jazdy. Dzięki temu wysokość składki da się obniżyć nawet o 60%.

Jak wybrać korzystne OC?

Jeśli szukasz ubezpieczenia komunikacyjnego z przystępną składką, od razu wybierz najtańszą ofertę. Wejdź na stronę http://porownywarka-ubezpieczen.pl/, aby porównać stawki polisy. Potem wystarczy tylko wybrać najtańszą ofertę, co pozwoli zaoszczędzić nawet do 50%.

Pamiętaj, że za OC nie warto przepłacać – zakres ochrony i sumy gwarancyjne nie zależą od wysokości składki. Jest to regulowane ustawowo, dlatego żaden ubezpieczyciel nie ma prawa tego zmienić.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

meeting-2810541_1280

Rajd oldtimerów z Jawora na Rozewie. Dla zuchwałych

Read More →