wakacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Seniorzy po finisażu. Piękny finał Kultury Dojrzałości

Przez   /   25/06/2013  /   No Comments

W piątek o 17.00 w Otwartej Pracowni Sztuki odbył się finisaż wystawy będącej zwieńczeniem projektu Kultura Dojrzałości.

Uczestniczące w nim osoby po sześćdziesiątym roku życia przez 9 miesięcy poznawały tajniki tworzenia ceramiki i garncarstwa, grafiki, malarstwa i kolażu, filcowania. Były też warsztaty z kalkomanii na porcelanie, fotografii cyfrowej i domowego dizajnu, na których wykonano abażury, przytulanki, budki dla ptaków czy domek dla lalek. W trakcie warsztatów twórczo-integracyjnych (w tym również międzypokoleniowych) powstało wiele prac, lecz wystawa zgromadziła zaledwie ich część. Reszta posłużyła seniorom za prezenty dla bliskich, bo wszystko co było dziełem ich rąk, zgodnie z założeniem należało do nich.  

Ekspozycję przygotowano wspólnie. Na suficie w Pracowni zawisły filcowe, ceramiczne i szydełkowe abażury, regały zapełniły formy z pieca ? od ogromnych mis i pater do wazoników, maleńkich figurek i porcelanowych filiżanek o niepowtarzalnych wzorach. Na ścianach zaprezentowano malarstwo sztalugowe powstałe na miejscu oraz w plenerze i graficzne odbitki na papierze i lnianych torbach. Osobno wyeksponowano kilkanaście filcowych toreb, które prowokowały westchnienia podziwu i zazdrości oraz zdobione również tą techniką szale. Tego wieczoru wiele razy padło pytanie o możliwość zakupu tych oryginalnych wyrobów.

We wnętrzach panowała ciepła domowa atmosfera ? na kanapie znalazły się kolorowe poduszki, w wazonach pachniały piwonie, na stole piętrzyły się owoce i słodkości. Warsztatowicze stawili się niemal w komplecie, w otoczeniu rodzin i przyjaciół. Dziełem seniorek były domowe ciasteczka, ozdobne kartki z podziękowaniami dla prowadzących zajęcia, a nawet rymowane podsumowanie wspólnie spędzonych tygodni.    

Cześć oficjalna obfitowała w wielkie emocje. Huczało od braw, które zebrali pomysłodawcy i realizatorzy spotkań i sami adresaci działań. Było dużo śmiechu i serdeczności oraz kilka szczególnie wzruszających momentów, które pokazały, że wszyscy mocno zaangażowali się w swe nowe role, a sam projekt dał im znacznie więcej niż tylko nowe umiejętności manualne. Zakończył się pewien etap, który bardzo ubarwił moje życie ? mówiła przeszło siedemdziesięcioletnia Barbara Zborucka, która kilka miesięcy odpowiadała za sekcję ceramiczną (a w projekcie występowała w podwójnej roli: prowadzącej warsztaty oraz wolontariuszki). Jej z kolei dziękowano za naukę i pomoc, ale przede wszystkim za serce włożone we wspólne spotkania. Seniorzy żartowali, że Pani Basia podleczyła nie tylko ich ręce, ale i ich dusze.  

Projekt KULTURA DOJRZAŁOŚCI realizowała od października 2012 r. Fundacja Sztuka dla Ludzi, w partnerstwie z Galerią Sztuki. Był dofinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Łącznie objął 27 seniorów z Legnicy i okolic.

Mat. Fundacja Sztuka dla Ludzi

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2649 dni temu dnia 25/06/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 25, 2013 @ 7:47 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

dwurnik

Malarstwo Edwarda Dwurnika w Muzeum Miedzi

Read More →